www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Prezentacja laureatów

 
Nagroda Pritzkera jest największym światowym wyróżnieniem architektonicznym. Ufundowała ją w 1979 roku amerykańska rodzina Pritzkerów - właścicieli międzynarodowej sieci hoteli Hyatt Regency. Intencją fundatorów było uhonorowanie dyscypliny twórczej, która nie jest nagradzana Noblem oraz umotywowanie architektów do większej innowacyjności. Wybór architektury miał oczywiście też związek z doświadczeniami Pritzkerów przy tworzeniu sieci hotelowej.

Nagrodę otrzymuje żyjący architekt (tylko w 1988 roku z okazji dziesięciolecia nagrody dostały ją dwie osoby), który, zdaniem jury, przez swój "talent, wizję i zaangażowanie, przyczynił się do wzrostu dorobku cywilizacyjnego oraz zhumanizowania otaczającego nas środowiska". Procedury przyznawania nagrody podobne są do noblowskich - z nominacjami, kwalifikacją wstępną i tajnym głosowaniem nadzorowanym przez znane firmy audytorskie.
W jury zasiadają krytycy architektury oraz znane postaci świata przemysłowców, jak lord Rothschild czy prezes koncernu Fiata Giovani Agnelli.

Laureat honorowany jest medalem z brązu autorstwa Louisa H. Sullivana (architekta z Chicago, znanego twórcy drapaczy chmur), i czekiem na 100 tysięcy dolarów. Wystawa prac laureatów nagrody Pritzkera "The Art of Architecture" gości w najbardziej prestiżowych galeriach świata.

W 2001 roku wystawa "The Art of Architecture" prezentowana była w Polsce - w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Organizatorem prezentacji w Polsce była agencja Klaxon Communications z Warszawy.
Sponsorem działu jest

Zobacz również:
http://www.klaxon.pl


Komentarze:
» Wystawa o lauretach nagrody Pritzkera
Dodaj komentarz do artykułu »

 Luis Barragan. Luis Barragan Luis Barragan (1902-1988), urodził się w Guadalajarze...
Philip Johnson. Philip Johnson Philip Johnson urodził się w Cleveland w...
Zaha Hadid. Tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera została po raz pierwszy...
Richard Rogers. Funkcjonalny high-tech Przez całą, ponad 40-letnią karierę Richard Rogers,...
Jean Nouvel. Kontekst i światło - Jean Nouvel Laureatem Pritzker Prize...
Peter Zumthor - poeta ciszy. Laureat Nagrody Pritzkera 2009 Nazywany jest mistrzem budowania nastroju...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt