www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:Muzeum ze śmigłem

 
Konkurs rozstrzygnięty został w 2005 r. Budowa, która zgodnie z pierwotnymi założeniami, miała się zakończyć w 2007 r., zaczęła się dopiero w następnym roku – kamień węgielny pod Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie został wmurowany 19 maja 2008 r. Nowy obiekt będzie częścią Lotniczego Parku Kulturowego w krakowskich Czyżynach. Jego charakterystyczna bryła, przypominająca śmigło samolotu, została zaprojektowana przez niemiecką pracownię Pysall.Ruge Architekten (Justus Pysall, Peter Ruge) i Bartłomieja Kisielewskiego – krakowskiego architekta, który od kilku lat współpracuje z berlińskim biurem.
Muzeum Lotnictwa Polskiego działa od 1963 r. na terenie historycznego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Mieści się w starych obiektach z okresu międzywojennego, które zaadaptowano na cele wystawiennicze. Bogate zbiory już się w nich nie mieszczą, więc na nowy budynek pracownicy muzeum czekają z niecierpliwością. Umożliwi on powiększenie kolekcji oraz lepszą ekspozycję już zgromadzonych obiektów.
Muzealny budynek będzie się składał z trzech skrzydeł, wychodzących ze wspólnego rdzenia i układających w kształt wielkiego śmigła, posadowionych na kwadratowej betonowej platformie o wymiarach 65x65 metrów. Dzięki rozczłonkowaniu bryły, potężna skala budynku została rozbita i udało się uniknąć wrażenia monotonnego hangaru. Lekkości dodają mu również duże przeszklenia, którymi otwiera się na parkowe otoczenie. Zacierają one podział na wewnętrzną i zewnętrzną część ekspozycji.
Każde skrzydło muzeum będzie oddzielną jednostką. Dwa przeznaczone są na powierzchnie wystawowe, salę kinową i konferencyjną. Dzięki znacznej wysokości wnętrz, sięgającej 10 metrów, możliwe będzie podwieszenie części eksponatów. Do strefy, w której prezentowane będą samoloty, przylega ekspozycja edukacyjna. Trzecie skrzydło podzielone będzie na trzy kondygnacje. Przeznaczone jest ono na bibliotekę, kawiarnię i biura. Zwornikiem budynku będzie ulokowana na środku platformy część wspólna, w której łączą się wszystkie ramiona. Na jej parterze znajdzie się przestronny hol wejściowy z recepcją i kasami biletowymi oraz pomieszczenia warsztatowe, w których będą tworzone modele. Na drugiej kondygnacji ulokowano wielofunkcyjną salę na 150 osób, restauracje, ogólnodostępną bibliotekę z czytelnią i salę komputerową, a na ostatnim piętrze pojawią się biura, z których, dzięki przeszklonym ścianom, widać będzie z jednej strony park, a z drugiej – halę wystawową. Cały obiekt będzie miał 3,6 tysiąca m² powierzchni.
Zewnętrzna skorupa budynku zostanie zrobiona z betonu, natomiast wnętrze podzielone będzie szklanymi ścianami, umożliwiającymi podziwianie prezentowanych na wystawach eksponatów zarówno z centralnej części budynku, jak i z zewnątrz. W razie potrzeby, np. podczas projekcji filmowych, ściany te będzie można zasłonić kotarami. Architekci wyjaśniają, że zaproponowane przez nich surowe, naturalne materiały, będą kontrastowały z otaczającą budynek zielenią i podkreślą nowoczesną i dynamiczną formę obiektu. Między skrzydłami powstaną zielone patia, w których będzie można organizować wystawy plenerowe.
Koncepcja budowy muzeum zakłada również zagospodarowanie terenu wokół budynku. jego projekt przygotowało studio ST raum a z Berlina. W planach jest także modernizacja starych hangarów, w których eksponowana jest obecnie część kolekcji.
Pysall.Ruge Architektem i Bartłomiej Kisielewski:
„Chcieliśmy, by projekt czytelnie nawiązywał do kontekstu miasta i wpisywał się w mający tu powstać Lotniczy Park Kulturowy. Priorytetem było dla nas również stworzenie nowoczesnej formy, która mogłaby się stać symbolem Muzeum Lotnictwa na współczesnej scenie kulturalnej Krakowa.

Nowy budynek Muzeum Polskiego Lotnictwa w atrakcyjny sposób łączy w sobie niemal wszystkie typologiczne i ideowe cechy tego miejsca, a więc samą istotę latania, atmosferę i strukturę lotniska oraz fascynację historią techniki. Obiekt został logicznie i naturalnie włączony w istniejący zespół hangarów i budynków muzealnych. Swym kształtem przypomina potężny wiatrak lub śmigło.

Obszerne i przeszklone przestrzenie wewnętrzne otwierają się na wszystkie strony świata. Samoloty, znajdujące się w skrzydle północnym, zdają się być gotowe do odlotu, nie sprawiając wrażenia eksponatów. Dzięki otwartej i łagodnie ukształtowanej przestrzeni, zwiedzający nie tylko od razu wie, co ma mu do zaoferowania muzeum, ale i bez problemu się po nim porusza, niezależnie od tego, czy zdecyduje się zajrzeć do kina, obejrzeć ekspozycję, czy przejść do hali, by podziwiać stojące tam samoloty. (…). Dzięki swej charakterystycznej formie, nowy budynek Muzeum Lotnictwa ma wyrażać pełnioną funkcję i zachęcać do jego zwiedzania.”

Projekt Muzeum Lotnictwa Polskiego jeszcze przed rozpoczęciem budowy zdobył uznanie na świecie – prezentowany był na VII Międzynarodowym Biennale Architektury w Sao Paulo, na wystawie architektury krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Berlinie, a także podczas międzynarodowej konferencji poświęconej muzeom lotnictwa w Smithsonian Instytut w Waszyngtonie – największym na świecie kompleksie muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, a także w Muzeum Lotnictwa w Seattle.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 13 mln euro, z czego 8,5 mln euro ma pochodzić ze środków unijnych.Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Piotr Kluj i Paweł Litwinowicz rozbudowują kostkę. Piotr Kluj i Paweł Litwinowicz zaprojektowali rozbudowę domu...
Dolce Villa – apartament z ogródkiem. „Dolce Villa jest świetną opcją dla osób, które...
Leśna Willa z Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Leśna Willa, zbudowana w podwarszawskim Izabelinie według projektu...
Muzeum II Wojny Światowej otwarte. „Muzeum II Wojny Światowej stanie się unikalną i...
Ratusz Marszałkowski w Krakowie – pierwszy eko-urząd. Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie ma się...
Dom w Tarnowskich Górach . Dom w Tarnowskich Górach powstał według projektu biura...
Promenada po metamorfozie. Promenada stanęła przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie w...
Rudy Dom w Rudach. Rudy Dom w Rudach – to najpiękniejszy w...
KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe – wzorcowa modernizacja. KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe powstało na terenie dawnego...
Dom letniskowy z pracowni Exterio . Dom letniskowy z pracowni Exterio jest wyjątkowo położony:...
Dom Lokalny z nagrodą World Architecture Community. Dom Lokalny – to projekt Eweliny Jaskulskiej, założycielki...
Centrum Biznesu w Opolu. Centrum Biznesu w Opolu zbudowała Fundacja Rozwoju Śląska...
Sun Garden - dom energooszczędny od Menthol Architekci. Fot. Marcin Czechowicz Sun Garden to kompaktowy i energooszczędny...
Siedziba firmy Geze – biurowiec przyjazny. Siedziba firmy Geze w Warszawie składa się z...
Kamienica Pańska – współczesny zabytek. Kamienica Pańska – to nowy apartamentowiec, wzniesiony na...
Dom w Świerklańcu. Dom w Świerklańcu powstał jako alternatywa dla raczej...
X2 Boutique Office – kameralny biurowiec. X2 Boutique Office jest dziełem biura Projekt Polsko...
Dom w Chruszczobrodzie od Górnik Architects . Dom w Chruszczobrodzie – to właściwie trzy budynki,...
Renowacja georgiańskiej kamiency - Londyn. Powstały przy londyńskiej Curtain Road w rejonie Shoreditch...
Przebudowa domu – kostki projektu mmoa. Przebudowa domu – kostki, na którą zdecydowali się...
Kapliczka w Bronowicach- Kraków. Śląscy architekci z biura MedusaGroup zmierzyli się z...
The Tides – nowy nad Wisłą. The Tides – nowy stołeczny budynek mieszkalno-biurowy oddany...
Kaplica Suvela - Espoo. Fińskie biuro OOPEAA projekt kaplicy wraz z przylegającym...
Kopernika 21 – biurowiec plomba. Kopernika 21 – to niewielki budynek biurowy, który...
Sierakowskiego 5 – brama do Portu Praskiego. Sierakowskiego 5 – to apartamentowiec, który powstał na...
Pracownia Przybyła - Foryś dla Dąbrowskich Wodociągów. Pracownia Przybyła – Foryś, czyli Małgorzata Przybyła i...
Dwa bliźniaki - Bratysława. Działka o powierzchni 660 metrów kwadratowych, na której...
Art Walk – mała architektura dla sztuki. Art Walk - to obiekt nietypowy dla polskich...
Dom w Kobylance. Znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Dom w Kobylance...
Panorama House - Aichi. Panorama House powstał na terenie Prefektury Aichi znajdującej...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt