www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:Czerwona bomba

 
1 września – w 71 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej – rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs na projekt poświeconego jej muzeum, które ma powstać w Gdańsku. Spośród 129 prac jurorzy wybrali koncepcję polskiej (co więcej, trójmiejskiej) pracowni – Studia Architektonicznego Kwadrat Jacka Droszcza i Bazylego Domsty z Gdyni.

Konkurs na projekt budynku Muzeum II Wojny Światowej wraz z jego otoczeniem to kolejny etap przygotowań do wzniesienia tego obiektu (najpierw wybrano koncepcję muzealnej ekspozycji, autorstwa belgijskiej firmy Temopra SA). Nadesłane prace oceniało międzynarodowe, multidyscyplinarne jury, w którym zasiadali architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także historyk sztuki i dyrektor Museum of London – Jack Lohman, grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda. Główną nagrodą w konkursie było 80 tysięcy złotych oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie projektu budowlanego.

Budynek muzeum powstać na działce o powierzchni 1,7 hektara, w pobliżu ulicy Wałowej, przy kanale Raduni. Zgodnie z wytycznymi konkursowymi miał mieć 23 tysiące metrów kwadratowych powierzchni i co najwyżej 25 m wysokości. Dopuszczono przy tym możliwość wprowadzenia architektonicznej dominanty wysokiej nawet na 40 metrów.

W opinii sądu konkursowego, zwycięska praca gdyńskiej pracowni „spełnia wszelkie warunki, by w przyszłości stać się wyszukanym symbolem na miarę Zbrojowni, Kościoła Mariackiego, czy Żurawia”, zaś „zaproponowane przez autorów minimalne środki architektoniczne z wielką gracją łączą historyczny teren z nowoczesną ideą budynku”. Jest tak między innymi dlatego, że „kolor i faktura zaproponowane w projekcie wpisują się z wielką łatwością w koloryt Gdańska”.

Jurorzy chwalą również synergię formy i symbolicznego przesłania budynku: „Dynamiczny, o wielkiej skali, posiada charakter rzeźby kreowanej przez odwiedzających. Wyrasta symbolicznie z ziemi, prowadzony poprzez światło, odważny, prosty i nagi, symbolicznie umieszczony w geometrii stoczni, łączy ziemię – jej mrok, chłód, odcisk Przeszłości, z niebem – nadzieją, świeżością i Przyszłością. Genialny projekt łączy racjonalną wizję budynku użytkowego z bogactwem historii. Wybrzmiewa w pełni, opowiadając trudną dla wielu pokoleń historię, o której nie wolno zapomnieć. (…) kumuluje w sobie emocje, pokazuje grozę wojny nie odbierając nam nadziei. Nie zamyka interpretatorów w mrokach trudnego tematu”.

Podkreślają też jego funkcjonalność: „Dobrze zorganizowany, nowoczesny budynek łączy w sobie ogrom funkcji, jest ogromną przestrzenią dla stałych wystaw, jednocześnie otwierając się na nowe, przyszłe wystawy. Staje się atrakcją dla turystów oraz mieszkańców Trójmiasta. Zaprojektowana wieża spełnia olbrzymią rolę w patrzeniu na Gdańsk, jako całość, daje widzom świeże spojrzenie, które podkreśli walory Muzeum, jako punktu widokowego.”
Drugą nagrodę (50 tysięcy zł) otrzymała warszawska pracownia Piotra Płaskowickiego, trzecią zaś (30 tysięcy zł) – BETAPLAN z Aten.
Jury przyznało również cztery wyróżnienia regulaminowe i osiem honorowych. Pierwsze wyróżnienie otrzymała pracownia Ad Artis Emerla Jagiełłowicz Wojda z Krakowa, drugie – „DIZARH” Ltd z Warny (Bułgaria), trzecie – Selim Velioglu z Bagdadu (Turcja), a czwarte – Grupa Architektoniczna „Domino” Wojciecha Dunaja ze Szczecina.

Wyróżnienia honorowe otrzymali: Max Rieder Ziviltechniker GMBH & Architekt Wagner ZT GMBH (Austria), Perumal Pedavoli PTY LTD (Australia), Kimmel Eshkolot Architects Ltd.(Izrael), Hago-Architekci (Gdynia), PPW Fort (Gdańsk), Art Rays (Bułgaria), Projetesanas bijos ARCHIS (Łotwa), JKMM Architects (Finlandia).

Na uroczystości ogłoszenia wyników konkursu obecny był premier Donald Tusk, który zapewnił, że – mimo kryzysu – budowa muzeum będzie w Gdańsku traktowana priorytetowo i może liczyć na wsparcie państwa. W tej sytuacji pozostaje tylko czekać do 1 września 2014 r., kiedy to – podczas obchodów 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej – muzeum ma zostać otwarte.

Rozstrzygniecie tego ważnego i prestiżowego konkursu nie obyło się jednak bez zgrzytu. Cień rzuciły na nie wydarzenia sprzed kilku dni, kiedy to okazało się, że zniszczone zostały cztery koperty z danymi identyfikacyjnymi uczestniczących w konkursie pracowni. Pojawiła się w związku z tym obawa o naruszenie zasad anonimowości konkursu i – co za tym idzie – zarzuty manipulacji, a przynajmniej poważnego zaniedbania, które podważa wiarygodność konkursowej procedury. Wśród zniszczonych kopert była także ta z danymi zwycięskiej pracowni. Organizator konkursu zapewnia, że uszkodzenie kopert nastąpiło przez przypadek i do żadnych nadużyć nie doszło.


Fot. materiały prasowe organizatora

autor: ks data publikacji: 2010-09-01
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »


 Atelier Starzak Strebicki buduje w Belgii. Atelier Starzak Strebicki we współpracy z dwoma belgijskimi...
Wystawa Polska Architektura 2016 odwiedzi Poznań. 27 kwietnia 2017 roku zapraszamy do School of...
Nagroda Architektoniczna „Polityki” 2016: finaliści. Fot. Centrum Dialogu Przełomy Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznawana...
OFF Piotrkowska z biurami. OFF Piotrkowska – to najmodniejsze miejsce w Łodzi....
Wielkanoc za miastem. Fot. Busko Zdrój Wielkanoc – to święta tradycyjne i...
Fun House od pracowni Tekktura. Fun House – to jeden z projektów poznańskiego...
Polacy zwycięzcami 2017 eVolo Skyscraper Competition. eVolo Skyscraper Competition po raz pierwszy zorganizowano w...
Centaurus – najwyższy w Olsztynie. Centaurus – taką nazwę nosi kompleks mieszkalno-biurowo-usługowy, który...
Radosnych Świąt Wielkanocnych. Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie...
Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej w Skierniewicach. Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej w Skierniewicach będzie pierwszym...
Polacy z nagrodą w konkursie The Last House on Mulholland . The Last House on Mulholland – to konkurs...
Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego: oto laureaci. Fot. Dyplom Roku 2017 - arch. Bartosz Wójcik Doroczna...
Frank Gehry projektuje w Krakowie. Frank Gehry otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie nowego...
Rondo Wiatraczna – zamiast modernizmu. Rondo Wiatraczna – to nowa inwestycja, która powstaje...
Muzeum Józefa Piłsudskiego rośnie. Muzeum Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku zostało powołane...
Ratusz w Konstancinie – nowa realizacja BBGK. Ratusz w Konstancinie ma być gotowy jeszcze w...
Polska Architektura XXL 2016 – relacja z gali rozdania nagród. 20 marca 2017 roku w gościnnych progach Centrum...
HRA Architekci zaprojektują nową siedzibę PGNiG. HRA Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na...
Webinarium Balex Metal 28.03.2017. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Balex...
Złota 44 otwarta. Złota 44 została oficjalnie otwarta 13 marca 2017...
Nie tylko Arka Koniecznego. Fot. Arka Koniecznego - fot. Jakub Certowicz Arka...
Dworcowa 25 – nowoczesny biurowiec w Gliwicach. Dworcowa 25 – to adres i zarazem nazwa...
Webinarium Balex Metal 21.03.2017. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Balex...
150 tysięcy dolarów dla najlepszego na świecie projektu architektonicznego promującego zrównoważone budownictwo Konkurs LafargeHolcimAwards. Trwa V edycja prestiżowego międzynarodowego konkursu architektonicznego LafargeHolcimAwards,...
Polska Architektura XXL 2016 - głosowanie internautów zakończone. Zakończyło się głosowanie internautów w 9 edycji plebiscytu...
Generation Park – nietypowy biurowiec. Generation Park – kompleks biurowy, który od końca...
Brick Award 2017 – oto laureaci. Fot. wszyscy laureaci  Brick Award – to przyznawana od...
Mikroapartamenty w Lublinie nie tylko dla studentów. Mikroapartamenty w Lublinie powstają w sąsiedztwie Muzeum Wsi...
Webinarium Balex Metal 07.03.2017. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Balex...
Osiedle Stella - najwyższe na Bemowie. Osiedle Stella powstaje na warszawskim Bemowie, dzielnicy choć...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt