www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Arch_IT i czerwone schody

 

Arch_IT Piotr Zybura z Wrocławia – to pracownia, która otrzymała pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym 7 kwietnia konkursie. Jego tematem było opracowanie koncepcji przebudowy schodów terenowych wraz z otoczeniem pomiędzy ulicą Kalwaryjską i ulicą Zamoyskiego, stanowiących przedłużenie ulicy Śliskiej w Krakowie.

Pracownia Arch_IT Piotr Zybura z Wrocławia, która do konkursu zgłosiła nie tylko jeden z bardziej oryginalnych, ale i – jak się okazało – najlepszy projekt, jest doskonale znana w swoim mieście. Zdobywała już laury w konkursie „Piękny Wrocław”, kilka tygodni temu otrzymała też nagrodę w konkursie Brick Award. Jedną z najnowszych realizacji biura jest przebudowa dawnej stajni i wozowni na KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu.

Arch_IT Piotr Zybura z Wrocławia w konkursie na projekt przebudowy krakowskich schodów pokonała aż 38 innych zespołów projektowych. Członkowie jury konkursu wyraźnie podkreślali wysoki poziom nadesłanych prac: „W większość prac dostrzeżono dobre rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne. Podkreślić należy bardzo wysoką jakość i czytelność prezentacji w zdecydowanej większości prac konkursowych” - mówiono podczas ogłoszenia wyników. Nadesłane prace oceniał sąd w składzie: Michał Szymanowski – KSK SARP Kraków – Przewodniczący sądu konkursowego, Paweł Wieczorek – KSK SARP Kraków , Maciej Kowalczyk – KSK SARP Warszawa, Grażyna Fijałkowska – Radna Miasta Krakowa, Jacek Bednarz – Przewodniczący Rady Dzielnicy XIII, Piotr Pakaszewski – ZIKiT Kraków, Piotr Chuchacz – MPOIA Kraków, SARP Kraków.

Zadanie konkursowe nie było łatwe: należało zaprojektować przebudowę schodów, położonych na wpisanym do rejestru zabytków terenie, na obszarze historycznego układu urbanistycznego dawnego miasta Podgórza. Co więcej, dziś zaniedbany trakt miałby w wyniku przebudowy zamienić się w przyjazny wszystkim użytkownikom (także niepełnosprawnym), a także stać się wizytówką dzielnicy, jednym z jej znaków rozpoznawczych.

Pracownia Arch_IT Piotra Zybury zaproponowała bardzo oryginalne i odważne rozwiązanie. Zespół autorski w składzie:Marta Bazan, Paweł Floryn, Karol Mądrecki, Piotr Zybura postanowili cały teren schodów utrzymać w jednej tonacji kolorystycznej. Pomalowanie schodów na żywy czerwony kolor spodobało się jury. „Pierwszą nagrodę przyznano za bardzo czytelną decyzję urbanistyczną której efektem projektowym jest kreacja znaku w tkance Starego Podgórza. W pracy założono stworzenie miejsca charakterystycznego i niepowtarzalnego, przy jednoczesnym przemyślanym połączeniu komunikacyjnym ulic Kalwaryjskiej i Zamoyskiego” - napisano w uzasadnieniu werdyktu. Doceniono spójność projektu, który jest nie tylko wyrazisty, ale oferuje też użytkownikom wiele atrakcji, mając szansę stać się miejscem różnorodnych aktywności, nie tylko traktem komunikacyjnym.

II nagrodę w konkursie otrzymała Pracownia Architektury Opaliński z Krakowa (zespół: arch. Witold Opaliński, stud. Joanna Skrzypek, stud. Aleksander Świąt). III nagrodę otrzymał zespół w składzie: Joanna Migut – Kraków; Poligon Architektury Paweł Migut, Pracownia Projektowa – Rzeszów; DTK Studio Architektoniczne Adam Derlatka – Radom;
Studio Architektoniczne A++ Agnieszka Gozdek – Kraków. W konkursie wyróżnienie otrzymali Witold Sienkiel i Przemysław Drabiński z Krakowa. Wyróżnienie honorowe wręczono zespołowi: Adam Łyko – Katowice; Weronika Bogal – Kraków; Anna Mandat-Łyko – Katowice.

Przedstawiciele władz Krakowa zapewniają, że projekt biura Arch_IT Piotr Zybura zostanie zrealizowany.
Na przebudowę schodów na Podgórzu są zarezerwowane środki finansowe: w 2017 roku miasto ma zamiar wydać na ten cel 250 tys. zł, w 2018 - milion zł.

Źródło informacji: sarp.krakow.pl; ilustracje dzięki uprzejmości pracowni Arch_IT Piotr Zybura archit.pl
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Wyniki konkursu Projektowanie tożsamości/Tożsamość projektowania. Fot. II nagroda równorzędna – Karol Żurawski 11...
Wyniki konkursu na logo Muzeum w Gliwicach. Decyzją Komisji konkursu na logo Muzeum w Gliwicach,...
Humorystyczny konkurs na komentarz rozstrzygnięty. Właśnie zakończył się konkurs, który polegał na uzupełnieniu...
Polskie biuro zwycięzcą Crea Awards. Twórcze umysły z 40 krajów podzieliły się swoimi...
Modelowy dom jednorodzinny - wyniki. Jury konkursu studenckiego na opracowanie modelowego domu jednorodzinnego...
Wyniki konkursu Futuwawy. Konkurs był inauguracją działania portalu, który nadal gromadzi...
Wyniki konkursu Mister Architektury 2010 – 2011. Fot. Amfiteatr w Opolu W dniach 16 i...
Wyniki Regionalnego Przeglądu Architektury BAZA RPA'12. 11 października 2012 we wrocławskim Muzeum Architektury ogłoszone...
Skrzyżowanie ulic K.Wielkiego i Świdnickiej - wyniki konkursu. Rozstrzygając konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania terenu...
Najlepszy projektem grzebowiska dla zwierząt. Koncepcja Pawła Skóry z Bydgoszczy okazała się najlepszy...
Konkurs „Zmień wizję w projekt” rozstrzygnięty. Fot. Budynek usługowo-biurowy dla Oddziału Banku GBS w...
Kadry modernizmu - wyniki. Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego "Kadry modernizmu" edycja 2012,...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt