www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Jak działa biuro Foster & Partners

 
Fabryka projektów

Jak funkcjonuje pracownia Fostera? - To jest fabryka - mówi z uznaniem Maciej Miłobędzki z firmy JEMS-Architekci, który współpracował z sir Fosterem przy projekcie Metropolitanu. Firma F&P ma swoją siedzibę w Londynie oraz przedstawicielstwa
w Berlinie i Singapurze. W trzech biurach pracuje ponad 500 osób. Londyńska pracownia jest sercem całej firmy. To tu powstaje koncepcja każdego z projektów, których firma prowadzi jednocześnie około stu. Na stałe urzędują w Londynie zarówno Foster, jak i jego wspólnicy-partnerzy: Spencer de Grey, David Nelson, Graham Philips i Ken Shuttleworth.

Pracownia mieści się w dzielnicy Battersea nad Tamizą w budynku dawnego składu celnego. Adaptacja jest dziełem pracujących tu architektów. Zlikwidowano wszystkie ściany działowe, pracownicy, jak na fabrykę przystało, siedzą w otwartym pomieszczeniu, na dwóch kondygnacjach. Sam Foster, podobnie jak jego wspólnicy, nie ma odrębnego gabinetu. Taka organizacja przestrzeni ma sprzyjać komunikacji między pracownikami.

Ten sposób pracy jest bliski naturze słynnego architekta.
- Foster jest osobą bezpośrednią, nie tworzy sztucznych barier. Jego zachowanie jest zaprzeczeniem tego, co w powszechnym pojęciu cechuje sławy - mówi Izabela Leple, współpracownica Miłobędzkiego. Leple wspomina, że podczas jej pobytu w F&P przypadły urodziny mistrza. Pojawił się na nich na hulajnodze.

- Skromny, rozmawia ze wszystkimi, którzy się do niego zwrócą - mówi Bogusław Woźniak, dyrektor ds. marketingu Hines Polska, inwestora Metropolitanu.

W F&P każdy zna swoje miejsce. - To silnie zhierarchizowana, trzymana żelazną ręką instytucja - twierdzi Miłobędzki. Nie ma tu, jak wspomina Izabela Leple, odgórnie narzuconej dyscypliny, a praca kosztuje mniej nerwów i emocji. - W czasie sześciu miesięcy tylko raz słyszałam podniesiony głos - mówi. Zdaniem Miłobędzkiego jest tak, bo w F&P panują ścisłe procedury określające podział ról i przebieg prac.
- Firma zorganizowana jest genialnie. Tu nie ma miejsca na przypadek - mówi Miłobędzki.

Pod projektem podpisana jest firma, a nie mistrz
W skład zarządu, któremu przewodniczy Foster, wchodzi 11 osób, w tym partnerzy, mający decydujące zdanie we wszystkich sprawach strategicznych. To oni określają, jak w przyszłości ma wyglądać budynek, ale sami nie uczestniczą w bieżących pracach. Pojawiają się, gdy mają zapaść istotne decyzje. Obecność Fostera podnosi rangę spotkania.
- Gdy w jego trakcie Foster naszkicuje jakiś projekt, rysunek skanuje i wręcza klientowi w prezencie - mówi Miłobędzki. Natomiast pod gotowym projektem zazwyczaj nie ma podpisu samego mistrza, tylko widnieje nazwa firmy.

Procedury określają kolejność prac i sposób ich wykonania.
- Zespoły są tak zorganizowane, że osoba włączona w dowolnym momencie szybko orientuje się, co ma robić - mówi Leple. Na spotkaniach, zarówno tych w gronie pracowników, jak i tych z klientami, panuje dyscyplina.
- Dyskutowaliśmy kiedyś o siatkach konstrukcyjnych. Zaproponowałem konkretne rozwiązanie - wspomina Miłobędzki. - Zostałem taktownie upomniany, że nie to jest przedmiotem rozmowy, bo ten temat będzie omawiany za dwa tygodnie - mówi.
- I słusznie. W Polsce w czasie takich spotkań mówi się o wielu rzeczach luźno związanych z tematem, czego skutek jest taki, że dyskusje pozostają bez konkluzji.

Z klientami spotyka się 45 dyrektorów projektów. Oni odpowiadają również za postęp robót, a także kierują zespołami złożonymi z architektów stowarzyszonych (associates) i praktykantów. Spotkania z klientami odbywają się raz na miesiąc i są poprzedzone starannymi przygotowaniami.

Zazwyczaj mają formę prezentacji - opowiada Leple.
A wszystko po to, aby ułatwić klientowi podjęcie decyzji. Przedstawiciele F&P pokazują w czasie spotkań makiety detali architektonicznych, często w skali 1:1, a także próbki materiałów. Makiety przygotowuje osobny dział, w którym pracuje siedem osób. Trud włożony w przygotowanie prezentacji, zdaniem Leple, opłaca się, bo skraca per saldo czas pracy nad projektem. Klient, który zdaje sobie sprawę z konsekwencji swojej decyzji, nie wycofa się z tego, co już zaakceptował.
- Dzięki temu wszyscy wiosłują w jedną stronę - puentuje Miłobędzki. A to obniża koszty.

Koszty kontrolują systemy informatyczne
Co ile kosztuje, jest w firmie kontrolowane bardzo skrupulatnie.

Prace nad projektem są na początku planowane razem ze specjalistami od finansów, powstają harmonogramy, których wykonanie jest sprawdzane na bieżąco. Kontroli kosztów służą systemy informatyczne sprzężone niemal ze wszystkimi urządzeniami.
- Gdy dzwoniłam, robiłam ksero lub wysyłałam faks, musiałam wcześniej wstukać numer projektu. Koszt zostawał odpowiednio zaksięgowany - wspomina Leple. Metropolitan miał numer 986.
W pracowni F&P panują także jasne reguły dotyczące karier pracowników. Wiadomo, że praktykant musi przepracować dziewięć lat, zanim zostanie architektem stowarzyszonym. Większość z nich jednak odchodzi po dwóch, trzech latach, czerpiąc następnie korzyści ze zdobytego tu doświadczenia.
- Mówi się, że rok praktyki w F&P jest wart trzech lat w innych biurach - wyjaśnia Leple. Architekt stowarzyszony musi odsłużyć kolejne cztery lata, aby zostać dyrektorem projektu.

W firmie oprócz architektów zatrudnionych jest 50 osób. Najbardziej rozbudowany jest dział informatyczny. Są także inne wyodrębnione działy, jak finansowy i prawny, biblioteka oraz archiwum zdjęć i diapozytywów, a także kuchnia, gdzie przygotowuje się kanapki dla pracowników. Zapłata za nie jest odliczana od pensji.

Wśród osób zatrudnionych w działach pomocniczych jest nawet pilot, który wozi partnerów na spotkania na całym świecie. Gdy podróżuje Norman Foster, co zdarza się bardzo często, sam siada za sterami. Pilotażu słynny architekt nauczył się w czasie służby wojskowej w RAF-ie, brytyjskim lotnictwie, zanim został studentem architektury na uniwersytecie w Manchesterze.

Źródło: Życie Warszawy

Zobacz również:
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=95


Komentarze:
» mieszane odczucia
» wspomnienia
» ojeeeej...
» Choroba globalizmu
Dodaj komentarz do artykułu »

 Zawód architekt – czas na nowoczesność. Niedostosowane do dzisiejszych realiów, staromodne, cechowe myślenie o...
Izba Architektów o regulacji zawodowej. Izba Architektów RP również uważa obecną reglamentację zawodową...
Zielone budownictwo wobec barier prawnych. Od 9 lipca 2013 r. każdy wybudowany budynek...
Prawo w architekturze. Od 9 lipca 2013 r. każdy wybudowany budynek...
Lokale socjalne. Brak odpowiedniego zaplecza lokalowego spycha na margines życia...
Inteligentni i wrażliwi. Psychologowie uważają, że za sukcesy życiowe odpowiada w...
Czekanie na szczęście. Wiele biur uważa, że akwizycja nowych klientów jest...
Prowadzenie współpracowników. Kiedy pyta się kierownictwo biura o prowadzenie współpracowników,...
Co to jest QMS?. Z pracą wysokiej jakości mamy do czynienia wtedy,...
Fabryka projektów. Fabryka projektów Jak funkcjonuje pracownia Fostera? - To...
Prawo do poprawki. 11 lipca 2003 roku weszły w życie nowe...
Inspektor odpowiada. Absurdalne absurdy Polemika. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie zgadza...
Weryfikacja uprawnień. Procedury weryfikacji polskich uprawnień za granicą ustalane są...
Regulacje dotyczące samowoli budowlanej. Do niedawna budowanie bez pozwolenia, było procederem nagminnym,...
Regulamin nadawania uprawnień budowlanych. Regulamin Postępowania Kwalifikacyjnego w sprawach nadawania uprawnień budowlanych...
Prawo budowlane. OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 21...
Czy architekt to przedsiębiorca ?. „Być architektem” znaczy pracować jako urzędnik w administracji...
Artyści i finansiści. Historia jest prawie zawsze taka sama. Pięciu studentów...
Projektować i budować. Od projektu do realizacji - rozmowa ze Stefanem...
215 000 kary. Samorząd Architektów naruszył prawo wprowadzając do Zasad Etyki...
Polska otwarta na architektów z Europy. Architekci, urbaniści oraz inżynierzy budownictwa z UE będą...
Nowe procedury. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację ustawy o planowaniu i...
Prawo budowlane. Prawo budowlane Prawo budowlane z dnia 7 lipca...
Warunki techniczne (budynki). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim...
Prawo autorskie. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych ...
Generatywna optymalizacja i problem nasłonecznienia. Poniższy tekst jest pierwszym z serii dotyczących tzw....

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt