www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Nagroda Pritzkera 2013 dla Toyo Ito

 

71-letni Japończyk, odznaczony 17 marca 2013 najbardziej prestiżową nagrodą w świecie architektury od dawna był do niej typowany. Toyo Ito Minimalista i purysta, perfekcyjnie posługujący się najprostszymi bryłami zaliczany jest do kręgu architektury konceptualnej

Lord Palumbo, szef jury, przyznającego Nagrodę Pritzkera, powiedział dziś, że Toyo Ito zasłużył na laur, bo od 40 lat projektując biblioteki, domy, parki, teatry, sklepy, budynki biurowe i pawilony stara się wciąż na nowo badać możliwości architektury, że każde zlecenie, każdą nową lokalizację traktuje jak wyzwanie do nowych odkryć. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Ito jest dla kilku już pokoleń architektów na całym świecie autorytetem, mistrzem i wzorem do naśladowania. (na zdjęciu wielofunkcyjna hala widowiskowa w Odate, zbudowana w latach 1993-1997)
Sam Toyo Ito często powtarza, że jest wciąż świadomy niedoskonałości obiektów, które tworzy, ograniczeń człowieka, ale i techniki budowlanej. Jednocześnie ta wiedza daje mu energię, by podejmować się wciąż nowych zadań. „Nigdy nie zmienię mojego stylu budowania i nigdy nie będę zadowolony ze swoich prac” – mówi. (na zdjęciu pawilon Serpentine Gallery w Londynie, który Ito zaprojektował w 2002 roku)
Japoński architekt słynie z obiektów, komponowanych z najprostszych brył. Pierwsza jego realizacja – to zbudowany w 1976 roku dla siostry dom w kształcie podkowy. Taka forma miała pomóc owdowiałej właśnie kobiecie i jej małym córeczkom odnaleźć spokój i wyciszenie po stracie najbliższej osoby. Dom miał im zapewnić bezpiecześntwo, ale i kontakt z naturą.
W 2001 roku w mieście Sendai powstała Mediateka. Toyo Ito budynek zaprojektował w 1995 roku i jak na owe czasy była to koncepcja bardzo nowatorska: lekki, przejrzysty, szklany, unoszący się na słupach budynek wewnątrz jest wielką, otwartą przestrzenią. Dziś wiele obiektów projektuje się w ten sposób, wtedy tak elastyczne potraktowanie przestrzeni w budynku publicznym było innowacją. Wnętrze gmachu porządkują tylko biegnące przez wszystkie kondygnacje słupy, mające formę zamkniętych w szklanych tubach wiązek cienkich „patyków”.
Sześć lat później powstała biblioteka dla uczelni artystycznej Tama w Tokio. Położony wśród zieleni, na obrzeżach miasta gmach ma niezwykłą, rzeźbiarską formę. Choć betonowy, jest lekki i przestrzenny. Ogromnymi półkolistymi oknami otwiera się na otoczenie, wewnątrz oferując mnóstwo jasnej, wygodnej przestrzeni. Przyjazny charakter budynku budują miękko wyginające się ściany, półkoliste kształty i subtelnie spływające do ziemi słupy konstrukcyjne.
Jednym z większych obiektów w portfolio Japończyka jest stadion, który zaprojektował na potrzeby World Games (Igrzysk Sportów Nieolimpijskich) w Kaohsiung na Tajwanie. Gmach może przypominać węża – elewacje stadionu wiją się wokół murawy, ale jej nie otaczają – jeden koniec „węża” odsuwa się w pewnym momencie od budynku i odgina w stronę miasta. Ta organiczna bryła ma zarazem lekką konstrukcję z wyginających się, smukłych, gęsto ustawionych żeber. Zbudowany w 2009 roku stadion dziś użytkowany jest głównie przez piłkarzy.
W 2001 roku na wyspie Omishima powstało pierwsze w Japonii muzeum, poświęcone jednemu architektowi: Toyo Ito Museum of Architecture. Ulokowane na skałach tuż nad morzem Toyo Ito muzeum skomponował z nieregularnych brył - graniastosłupów, pomiędzy którymi utworzył taras, wzorowany na formie pokładu statku. Wieloboczne bryły o ukośnych ścianach ukształtowały też wnętrze muzeum, które składa się z licznych sal i mniejszych przestrzeni o formie „połamanych” pudełek. Elewacje muzeum prawie w całości pokryto stalowymi płytami, co w połączeniu z niezwykłym kształtem nadało budowli formę geometrycznej, abstrakcyjnej rzeźby, wznoszącej się nad morzem.
The Hyatt Foundation tę najważniejszą w świecie architektonicznym nagrodę przyznaje od 1979 roku. Celem jej powstania była chęć nagrodzenia żyjącego architekta, którego projekty są „mieszanką talentu, wizjonerstwa i zaangażowania”, które nie są „tylko budynkami”, a kreują otaczające ludzi środowisko. Toyo Ito od wielu lat typowany do nagrody w pełni na nią zasłużył, bo jest wyznawcą teorii, że architektura stanowi „opakowanie”, „okrycie” dla zjawisk społecznych, dla różnych form ludzkiej egzystencji. Ten japoński architekt, choć znany na całym świcie nie jest celebrytą, nie buduje blobów – jest przede wszystkim humanistą. Więcej zdjęć i informacji o laureacie Nagrody Pritzkera 2013 można znaleźć na www.pritzkerprize.com (na zdjęciu dom pogrzebowy Meiso no Mori w Kakamigahara-shi, powstały w latach 2004-2006)Komentarze:
» Toyo Ito
Dodaj komentarz do artykułu »

 Frei Otto - Nagroda Pritzkera 2015. Frei Otto, architekt i konstruktor zmarł 9 marca...
Nagroda Pritzkera 2014 - Shigeru Ban, architekt wrażliwy. Fot. Shigeru Ban, fot. Shigeru Ban Architects Jury...
Nagroda Pritzkera 2013 dla Toyo Ito. 71-letni Japończyk, odznaczony 17 marca 2013 najbardziej prestiżową...
Pritzker 2012 jedzie do Chin. Za architekturę bezkompromisową, odpowiedzialną i wyrastającą ze specyficznej...
Wrażliwy i asertywny - Pritzker 2011. Z jednej strony Souto de Moura odrzuca uległość...
SANAA - Pritzker 2010. Razem pracują od ponad 15 lat, konsekwentnie trzymając...
Jørn Utzon. Być jak Jørn Utzon Tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera...
Glenn Murcutt. Mistrz zwyczajności Glenn Murcutt jest pierwszym australijskim architektem,...
J. Herzog, P. de Meuron. "Budynek to budynek. Nie może być czytany jak...
Rem Koolhaas. Rem Koolhaas urodził się w 1946 roku. Zgodnie...
Sir Norman Foster. Norman Foster urodził się na przedmieściach Manchesteru w...
Renzo Piano. Jury doceniło humanistyczny charakter jego twórczości, która mistrzostwo...
Sverre Fehn. Sverre Fehn uważany jest za jednego z najwybitniejszych,...
Rafael Moneo. Rafael Moneo urodził się w Tudeli w Hiszpanii...
Tadao Ando. Tadao Ando urodził się w 1941 roku w...
Christian de Portzamparc. Christian de Portzamparc urodził się w 1944 roku...
Fumihiko Maki. Fumihiko Maki urodził się 6 września 1928 roku...
Alvaro Siza. Alvaro Joaqueim de Meio Siza Vieria urodził się...
Robert Venturi. Robert Venturi Robert Venturi urodził się w 1925 roku....
Aldo Rossi. Aldo Rossi Aldo Rossi (1931-1997) urodził się w Mediolanie...
Frank Gehry. Frank Gehry Frank Owen Gehry urodził się w Toronto...
Oscar Niemeyer. Oscar Niemeyer Oscar Niemeyer urodził się w 1907 roku...
Gordon Bunshaft. Gordon Bunshaft (1909-1990) jest identyfikowany z erą drapaczy...
Kenzo Tange. Kenzo Tange Kenzo Tange urodził się w 1913 roku...
Gottfried Boehm. Gottfried Böhm Gottfried Böhm urodził się w Offenbach...
Hans Hollein. Hans Hollein Hans Hollein urodził się w Wiedniu w...
Richard Meier. Richard Meier Richard Meier urodził się w 1934 roku....
Ieoh Ming Pei. Ieoh Ming Pei Ieoh Ming Pei urodził się w...
Kevin Roche. Kevin Roche Kevin Roche urodził się Dublinie w 1922...
James Stirling. James Stirling (1926-1994) urodził się w Glasgow. Dyplom...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt