www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Ekologiczne

 

 

Liczący 110m2 dom jednorodzinny, zaprojektowany według wskazań inwestorów stanął w 2011 roku w czeskiej miejscowości Hradec Králové. Wygląd budynku zdeterminowała konieczność ulokowania głównych pomieszczeń na parterze oraz chęć uczynienia z domu obiektu pasywnego.

 

Więcej na: projekty domów

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

 

 

 

 

W Polsce bilans energetyczny budynków jest znacznie gorszy niż np. w Niemczech. Poza tym, w znacznej większości przypadków, energia używana w naszych domach pochodzi z nieekologicznych źródeł, przede wszystkim z węgla, oleju opałowego i gazu. Dlatego ważne jest promowanie i wcielanie w życie domów ekologicznych. Jednym z nich mogą być NATURALneDOMy projektowane przez Andrzeja W. Głąba. 

 

NATURALnyDOM - ekonomiczna ekologia
Architekt: Andrzej W. Głąb
Prostopadłościenna, horyzontalna bryła z dwuspadowym dachem i dwukondygnacyjnym ogrodem zimowym, połączonym z kolektorem szklarniowym znajdującym się na szczycie domu.

 

Więcej na: domy ekologiczne

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

 


 

 

Boxhome to prototyp małego domu, zaprojektowany przez norweskie biuro architektoniczne Rintala Eggertsson z Oslo. Celem architektów było stworzenie budynku, który dzięki swoim niewielkim rozmiarom będzie zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. Może też okazać się doskonałym rozwiązaniem w czasach światowego kryzysu finansowego. 

 

Boxhome
Wymiary: 5,5 x 2,3 x 5,7 m
Powierzchnia: 19 m²
Lokalizacja: Oslo, Norwegia
Zespół projektowy: Sami Rintala, Dagur Eggertson, John Roger Holte, Julian Fors

 

Więcej na: niewielki dom

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

 


Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, jaki stanął wśród belgijskich pól powstał na zlecenie rodziny, dla której priorytetem była energooszczędność budynku. Nie mniej istotny był także kontekst, w jakim obiekt miał być wzniesiony: łąka w wiejskiej okolicy, otoczona polami i lasami, z daleka od hałasu czy ruchu drogowego (sami architekci mówią, że jedynymi pojazdami, jakie widzi się w okolicy są poruszające się po polnych ścieżkach ciągniki).

Lokalizacja: Ouffet, Belgia
Inwestor: prywatny
Projektanci: Ideograf: Paulina Czurak, Dominik Becmer; współpraca: L’atelier D’architecture Dethier & Lion
Powierzchnia całkowita: 134 m2
Realizacja: 2010
Zdjęcia: ideograf.pl, architectes-dethierlion.be

Więcej na: architektura 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Ekologiczny, naturalny, wpisany w otoczenie. Prosty i niewielki i, jak twierdzi sam architekt, na pierwszy rzut oka zupełnie niepozorny. A jednak dom nad Zbiornikiem Łąckim koło Pszczyny, zaprojektowany przez Piotra Kuczię, jest jednym z najbardziej spektakularnych ekologicznych budynków, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Jego budowa zakończyła się w 2007 r. i od razu zdobył uznanie w kraju i za granicą. W 2008 r. otrzymał Grand Prix w konkursie na najlepszą realizację architektoniczną na Śląsku, w tym roku zaś był nominowany do międzynarodowych nagród Miesa van der Rohe i Archi Bau, znalazł się też wśród 20 projektów z całego świata, pretendujących do nagrody ZUMTOBEL GROUP AWARD 2009 oraz wśród 25 finalistów konkursu House of The Year, organizowanego przez World Architecture News. 

Domek Logiczny
Lokalizacja: Łąka koło Pszczyny
Autor: Piotr Kuczia
Realizacja: 2007
Ekologiczny, naturalny, wpisany w otoczenie. Prosty i niewielki i, jak twierdzi sam architekt, na pierwszy rzut oka zupełnie niepozorny.

Więcej na: projekty domów

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

 

Wiele z wzniesionych w drugiej połowie XX wieku w Polsce domów jednorodzinnych dziś nie spełnia już dobrze swoich funkcji, są za małe, niewygodne i brzydkie. Budowane z materiałów marnej jakości (o inne wtedy było trudno) zdegradowały się. Jednocześnie bardzo często taniej jest przebudować stary dom niż w jego miejscu budować nowy. A do tego potrzebny jest tylko dobry projekt.

Enegrooszczędny dom
Lokalizacja: Pasłęk
Projektanci: zespół autorski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w składzie: prof. Teresa Kelm, dr Jerzy Górski i mgr Marek Kołłątaj
Powierzchnia użytkowa: 80m2

Więcej na: domy parterowe

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w PolsceW hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii powstał niezwykły dom rodzinny zaprojektowany przez pracownię architektoniczną John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects. Minimalistyczny budynek z betonu, stali i szkła wykończony naturalnym kamieniem i drewnem na nowo zdefiniował pojęcie wiejskiej rezydencji.

Hurst House
Lokalizacja: Buckingham

Więcej na: projekt domu

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

 

Projektując rozbudowę domu w Dublinie, architekci z biura Donaghy & Dimond Architects chcieli uzyskać efekt zmiany jego wyglądu wraz z upływem czasu. Udało im się to osiągnąć dzięki zastosowaniu materiałów, których kolor ulega nieustannej transformacji: stali cortenowej i surowego drewna dębowego.

Architekci: Donaghy & Dimond Architects
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Zespół projektowy: Will Dimond, Marcus Donaghy, Maire Kiely, Conal Ryan, St. John Walsh
Konstrukcja: David Maher
Powierzchnia: stara część: 96 m2, część dobudowana: 16 m2
Realizacja: 2011

Więcej na: przbudowy domów

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Dom inspirowany autobusem
Lokalizacja: Newington Green Road w Północnym Londynie
Autorzy: Amenity Space
Realizacja: 2010
Wciśnięta między dwa stare budynki przy Newington Green Road w Północnym Londynie nowa „plomba”, mimo, że zdecydowanie odcina się od architektonicznego tła nowoczesną formą, nie unika lokalnych skojarzeń. Jedną z inspiracji był dla projektantów przejeżdżający tędy autobus.

Więcej na: projekt domu

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Balancing Barn
Lokalizacja: okolice Thorington w Suffolk, Wielka Brytania
Autorzy: MVRDV i Mole Architects
Widziana z pobliskiej drogi, Balancing Barn wygląda jak mały dom dla dwóch osób. Dopiero z bliska ukazuje się w całej okazałości – długa na 30 metrów bryła, której połowa nadwieszona jest nad zboczem wzgórza. Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, była natura – linearna struktura domu tworzy idealną scenę dla podziwiania pięknego krajobrazu okolicznych wzgórz.

Więcej na: domy jednorodzinne projekty

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Początkowo miał być tylko domem dla gości. Ale kiedy właściciele go zobaczyli, postanowili zamieszkać w nim na stałe, gościom oddając swoje stare lokum. Zaprojektowany przez pracownię Alchemy dom Blair Barn to hołd oddany prostocie wiejskiego życia i tradycyjnego budownictwa. Wariacja na temat XIX-wiecznej stodoły.

Architekt: Alchemy
Lokalizacja: Blair, Wisconsin
Konstrukcja: Empire Development
Inżynieria: Stroh Engineering

Więcej na: dom z drewna

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Willa van Acker Sissau zlokalizowana jest na narożnej działce, leżącej w centrum zalesionego obszaru miasteczka Loppem w północno-zachodniej Belgii. Dom wybudowano na planie litery L, żeby jak najbardziej zoptymalizować układ pomieszczeń w stosunku do światła słonecznego i widoku z okien. Architekt zdecydował się na zaplanowanie układu pomieszczeń tak, by możliwe jak najwięcej z nich było zwróconych na południe i zachód.

Willa van Acker Sissau
Architekt: Mark van Acker, Loppem
Źródło: Reynaers

Więcej na: dom nowoczesny

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

Czy istnieje konflikt pomiędzy atrakcyjną architekturą, zdrowym środowiskiem wewnętrznym, efektywnością energetyczną i zmniejszeniem oddziaływania na środowisko naturalne? Takie pytanie zadali sobie architekci ze studia Dom Architektów: Emilia Durka-Zielińska i Walenty Durka projektując Demonstracyjny Dom Pasywny.

Nazwa obiektu: "Demonstracyjny Dom Pasywny"
Projektant: DOM ARCHITEKTÓW
Architekci: Emilia Durka-Zielińska, Walenty Durka 
Realizacja: 2007-2011
Powierzchnia terenu: 1585 m2
Powierzchnia użytkowa: 175 m2 (dom) + 58 m2 (garaż)
Kubatura: 600 m2 (dom/) + 170 m2 (garaż)

Więcej na: dom energooszczędny

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


El Ray
Dom na plaży w Kent, zaprojektowany przez Simona Condera, kryje w sobie kilka niespodzianek. Wykonany z drewna budynek „opakował” stojący w tym miejscu wcześniej... XIX-wieczny wagon kolejowy (który niegdyś służył za miejsce do nocowania). Teraz wagon znajduje się w środku nowego domu i mieści kuchnię.

Więcej na: dom jednorodzinny

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Willa Welpeloo wyróżnia się także nowoczesnym designem, przede wszystkim za sprawą dbałości o najmniejsze szczegóły. To one nadają realizacji niepowtarzalny charakter. Willa Welpeloo jest dowodem na to, że z surowców wtórnych nie tylko można zbudować trwałą konstrukcję użytkową, ale też obiekt który zachwyca inwencją i oryginalnym wyglądem.

Więcej na: ekologiczny dom

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

 Dom bez energii 
W podwarszawskim Józefowie powstaje dom jednorodzinny, który ma być swoistym „poligonem doświadczalnym”, pokazującym jak z użyciem ogólnodostępnych materiałów zbudować w pełni funkcjonalny, wygodny dom, który... nie będzie w ogóle zużywał energii.
Więcej na dom energooszczędny

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

Dom niebanalny

Zbudowana w Wielkiej Brytanii rezydencja powstała na zamówienie prywatnego inwestora o bardzo sprecyzowanych wymaganiach. Klient od pracowni Birds Portchmouth Russum Architects oczekiwał zaprojektowania budowli, oferującej poza wygodną przestrzenią do życia także inne doznania. Dom miał być pełen różnych kształtów i faktur, miał mieć niebanalną formę, powinien też być wzniesiony z użyciem różnorodnych, ale naturalnych materiałów.

Więcej na: dom nietypowy

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Ekologiczne.   Liczący 110m2 dom jednorodzinny, zaprojektowany według wskazań inwestorów...
Drewniane.   Podwarszawskiej miejscowości Konstancin nie trzeba zapewne nikomu szczegółowo...
Stare i nowe.   Dairy HouseAutor: Skene Catling de la PeñaAdaptacja na...
Nowoczesne.       Le NuagePierwotnie projekt był artystyczną instalacją – eksperymentem,...
Piętrowe.       Lokalizacja: okolice GdańskaInwestor: prywatnyProjktanci: Pracownia 111, arch. Tomasz...
Parterowe.   Wzdłuż rzeki Dyja w Czechach, na terenach zlewowych,...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt