www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Witold Korski, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1990 roku

 

Witold Korski urodził się 25 lipca 1918 roku w Tarnobrzegu, zmarł 8 sierpnia 2003 w Krakowie. Architekturę studiował najpierw w Warszawie (w latach 1936-1939), jednak dyplom uzyskał już po wojnie, w 1947 roku,  na wydziale architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rok później ukończył także studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mimo że edukację odebrał w Krakowie, najważniejsze budynki zaprojektował dla Łodzi.

Witold Korski w 1990 roku otrzymał Honorową Nagrodę SARPChoć został doceniony już w nowej rzeczywistości, jego życie zawodowe przebiegało przede wszystkim w czasach PRL. Nie tworzył jednak masowej, prefabrykowanej architektury, jaka dominowała w tamtych czasach – znalazł swoje miejsce na uboczu od głównej produkcji budowlanej, poświęcając się może bardziej niż pracy projektowej, działalności naukowej i edukacyjnej. Był członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, wykładał na wyższych uczelniach (przede wszystkim na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej), posiadał tytuł profesora. Poza architekturą, dzięki wykształceniu artystycznemu, zajmował się także rzeźbą oraz medalierstwem.

Witold Korski przy swoich projektach czasem pracował z ojcem, Józefem Korskim, przedwojennym modernistą, autorem kilku obiektów, powstałych w Łodzi. Współpracowali także przy obu najważniejszych budowlach, z jakich słynie Witold Korski, czyli przy projektowaniu Teatru Wielkiego oraz kościoła pw. Św. Teresy. Oba budynki stoją w Łodzi. 

Witold Korski zaprojektował Teatr Wielki w Łodzi na przełomie lat 40. i 50.  Losy budowy tego gmachu są skomplikowane. W 1948 roku z inicjatywy Leona Schillera zorganizowano konkurs architektoniczny na projekt dominującego nad otoczeniem potężnego obiektu kultury. Konkurs nie przyniósł jednak satysfakcjonujących wyników i propozycję jego zaprojektowania złożono Józefowi i Witoldowi Korskim – Józef Korski był autorem stojącego obok przeznaczonej na teatr działki gmachu Sądu Okręgowego (wybudowanego w latach 1927-32). Pierwsze prace budowlane ruszyły już w 1950 roku, jednak ze względu na różne perturbacje polityczne oraz wymóg przeprojektowania wnętrz z teatralnych na operowe budowa ciągnęła się przez kilkanaście lat – oficjalne otwarcie nastąpiło w 1967 roku.

Witold Korski wraz z ojcem, Józefem oraz Romanem Szymborskim zaprojektowali gmach w formach uproszczonego klasycyzmu. Gmach miał się składać z dwóch posadowionych jedna na drugiej brył; dolna miała mieć filarowe podcienia i dekoracyjny fryz, górna – kolumnowy portyk zwieńczony szerokim gzymsem. Tylko fasada otrzymała zdobne formy; boczne elewacje uproszczono, nadając im geometryczne, wręcz modernistyczne kształty.

Witold Korski jest także autorem kościoła pw. św. Teresy i Dzieciątka Jezus i św. Jana Bosko w Łodzi. Budowa gmachu rozpoczęła się w 1950 roku, powstawał więc on równolegle z Teatrem Wielkim (w obu Witold Korski współpracował z Józefem Korskim). Kościół był gotowy w 1963 roku. Świątynia stanęła w rozwidleniu szerokich ulic, poprzedzona rozległym rondem – to położenie, brak sąsiedniej zabudowy jeszcze bardziej podkreśliły monumentalność tej budowli.  Kościół założono na planie krzyża greckiego i zwieńczono pięcioma kopułami(jedna, wysoka po środku, cztery na narożach). Kościół jest bardzo duży: Elewacja świątyni ma długość 50 metrów, centralna kopuła sięga wysokości 64 metrów i ma 23m średnicy. Projektanci w tej monumentalnej bryle połączyli ze sobą klasycystyczny ład oraz zaczerpnięte z tego nurtu elementy architektury (kolumnadę, podcienia, kopuły) z prostymi, geometrycznymi formami modernistycznymi, jak choćby żelbetowa kratownica na fasadzie.

Źródło ilustracji: www.inmemoriam.architektsarp.pl, https://pl.wikipedia.org, Google Street View
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Witold Cęckiewicz – laureat Honorowej Nagrody SARP z 1980 roku. Witold Cęckiewicz urodził się w 1924 roku; w...
Witold Korski, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1990 roku. Witold Korski urodził się 25 lipca 1918 roku...
Romuald Loegler – laureat Honorowej Nagrody SARP 1994. Romuald Loegler urodził się w 1940 roku. 24...
Maciej Gintowt, laureat Nagrody SARP 1989. Hala widowiskowo - sportowa Spodek w Katowicach Maciej...
Szczepan Baum – laureat Nagrody Honorowej SARP 1991. Szczepan Baum urodził się 25 grudnia 1931 w...
Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý – laureaci Nagrody Honorowej SARP 2009. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Krzysztof...
Honorowa Nagroda SARP w rękach Arch-Deco. Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 roku...
Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Jadwiga Grabowska-Hawrylak jest dziewiątym laureatem Honorowej Nagrody...
Romuald Gutt. Mozart modernizmu Romuald Gutt – Nagroda Honorowa SARP 1966 „Wie...
Jems Architekci. Biało i zielono JEMS – ARCHITEKCI Biuro projektowe JEMS Architekci...
Edmund Małachowicz - 2001. Niepokorny Profesor Edmund Małachowicz Urodzony w 1925 r....
Tadeusz Maria Zipser - 1986. Sakralne narracje Tadeusz Maria Zipser Z osobowością takiego formatu...
Jerzy Gurawski - 2007. Jestem projektantem rzeczy nieprawdopodobnych - rozmowa z Jerzym Gurawskim...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt