www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:Centrum Dialogu Przełomy otwarte

 

Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie zostało oficjalnie otwarte 25 stycznia 2016 roku. Budowa, która rozpoczęła się w 2012 roku oraz kształtowanie i montaż ekspozycji stałej przedłużały się, ale dziś już każdy chętny może odwiedzić to niezwykłe, podziemne muzeum, opowiadające najnowszą historię Szczecina – ważne przełomy historyczne, które dokonały się tu po 1945 roku.

Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie – to dzieło Roberta Koniecznego, twórcy pracowni KWK Promes i jednego z bardziej na świecie znanych polskich architektów. Jak dotąd Konieczny słynął z projektów domów jednorodzinnych, wyjątkowych i unikatowych realizacji mieszkaniowych. Jedną z pierwszych był Dom z Kapsułą, jednym z najnowszych powstałych w jego biurze domów jest Living-Garden House. Niedawno w dorobku pracowni pojawił się także projekt budynku wielorodzinnego w Katowicach.

Centrum Dialogu Przełomy ma wyjątkowy charakter, bo w dużej części znajduje się pod ziemią – przestrzenie ekspozycyjne ulokowano pod posadzką położonego w samym centrum Szczecina Placu Solidarności. Pomysł ten po części wyniknął z warunków, jakie oferowała działka – gdy Robert Konieczny projektował muzeum wiadomo już było, że tuż obok placu wkrótce wyrośnie gmach Filharmonii, który będzie zapewne obiektem wyjątkowo efektownym. Architekt uznał, że projektowanie tuż obok kolejnej widowiskowej bryły byłoby nie na miejscu, wprowadziłoby chaos, kakofonię form. To dlatego zdecydował się swój gmach ukryć pod ziemią. Sam przyznaje, że dla architekta nie jest to nigdy łatwa decyzja, aby zrezygnować z możliwości stworzenia spektakularnej formy – tym razem jednak zwyciężyło myślenie o jakości przestrzeni miejskiej.

Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie – to 900m2 przestrzeni ekspozycyjnej, ukrytej pod ziemią. Na powierzchni muzeum uwidacznia się poprzez wybrzuszenia powierzchni placu – powstałe w ten sposób charakterystyczne „górki” młodzi mieszkańcy Szczecina chętnie wykorzystują do jazdy na deskorolkach, rowerach czy sankach. Robert Konieczny podkreśla, że jego jako architekta bardzo cieszy takie może nie do końca planowane wykorzystanie budynku – spełnia bowiem jego zamysł wykreowania tu wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej, służącej nie tylko do przemieszczania się, ale i spędzania tu czasu. Plac Solidarności jest miejscem symbolicznym, w przeszłości rozgrywały się tu dramatyczne zdarzenia, upamiętnione pomnikiem „Anioła Wolności”. Nie można jedna zapominać, że życie idzie naprzód, miasto rozwija się i zamieszkują w nim kolejne pokolenia. Plac nad Centrum Dialogi Przełomy ma służyć zarówno do uroczystości państwowych, jak i życiu codziennemu.

W jednym z naroży placu Centrum Dialogu Przełomy „wychodzi spod ziemi”, ujawniając osłonięte betonowymi blokami przeszklone wnętrze. Tu mieści się wejście do muzeum (drugie ulokowano w zagłębieniu, wcinającym się w powierzchnię placu), to także jedyne miejsce, w którym gmach widoczny jest wraz ze swoim wnętrzem z poziomu chodnika. Zarówno elewacje, jak i ściany wewnętrzne muzeum zostały obłożone płytami betonowo-celulozowymi w kolorze jasno szarym.

Jak mówi Robert Konieczny, choć materiał ten wydaje się miękki i delikatny, jest bardzo wytrzymały. Położone na powierzchni wejście do Centrum Dialogu Przełomy osłaniają szare bloki z betonu, które są... ruchome. Mogą się obrócić prostopadle do elewacji, ujawniając wnętrze muzeum, mogę jednak też zasłonić je całkowicie, zamykając się w jednolitą, szarą ścianę.

Centrum Dialogu Przełomy opowiada o najnowszej historii Szczecina, o tym, co wydarzyło się mieście po 1945 roku, kiedy to wysiedlono stąd ludność niemiecką, a zamieszkali tu Polacy. Ekspozycję, przy powstaniu której współpracował także Robert Konieczny, zaplanowano wokół kilku kluczowych wydarzeń, takich jak Grudzień'70 czy Sierpień'80.

Ekspozycja stała przedstawia opór szczecińskich mieszkańców, robotników tutejszych zakładów przemysłowych wobec reżimowej władzy, opór, który wraz z podobnymi działaniami w innych miastach doprowadził ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce. Bardzo ważnym elementem ekspozycji są zrealizowane specjalnie na zamówienie CDP i na potrzeby tej wystawy dzieła sztuki, w inny – autorski – sposób także opowiadające historię, uzupełniające narrację, zbudowaną za pomocą archiwaliów, dokumentów, filmów.

Centrum Dialogu Przełomy
Lokalizacja: Szczecin, Plac Solidarności
Inwestor: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Projektant: KWK Promes Robert Konieczny
Generalny wykonawca: Skanska
Projekt: 2009
Realizacja: 2012-2015
Powierzchnia całkowita: 2100 m2
Powierzchnia użytkowa: 1925 m2
Powierzchnia zabudowy: 1628 m2
Kubatura: 15845 m3
Wartość inwestycji: ok. 27 mln zł (w tym 75% dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego)
Foto: materiały prasowe, ac


data publikacji: 2016-01-28
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »


 Atelier Starzak Strebicki buduje w Belgii. Atelier Starzak Strebicki we współpracy z dwoma belgijskimi...
Nagroda Architektoniczna „Polityki” 2016: finaliści. Fot. Centrum Dialogu Przełomy Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznawana...
Wystawa Polska Architektura 2016 odwiedzi Poznań. 27 kwietnia 2017 roku zapraszamy do School of...
OFF Piotrkowska z biurami. OFF Piotrkowska – to najmodniejsze miejsce w Łodzi....
Wielkanoc za miastem. Fot. Busko Zdrój Wielkanoc – to święta tradycyjne i...
Fun House od pracowni Tekktura. Fun House – to jeden z projektów poznańskiego...
Polacy zwycięzcami 2017 eVolo Skyscraper Competition. eVolo Skyscraper Competition po raz pierwszy zorganizowano w...
Centaurus – najwyższy w Olsztynie. Centaurus – taką nazwę nosi kompleks mieszkalno-biurowo-usługowy, który...
Radosnych Świąt Wielkanocnych. Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie...
Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej w Skierniewicach. Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej w Skierniewicach będzie pierwszym...
Polacy z nagrodą w konkursie The Last House on Mulholland . The Last House on Mulholland – to konkurs...
Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego: oto laureaci. Fot. Dyplom Roku 2017 - arch. Bartosz Wójcik Doroczna...
Frank Gehry projektuje w Krakowie. Frank Gehry otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie nowego...
Rondo Wiatraczna – zamiast modernizmu. Rondo Wiatraczna – to nowa inwestycja, która powstaje...
Muzeum Józefa Piłsudskiego rośnie. Muzeum Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku zostało powołane...
Ratusz w Konstancinie – nowa realizacja BBGK. Ratusz w Konstancinie ma być gotowy jeszcze w...
HRA Architekci zaprojektują nową siedzibę PGNiG. HRA Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na...
Polska Architektura XXL 2016 – relacja z gali rozdania nagród. 20 marca 2017 roku w gościnnych progach Centrum...
Webinarium Balex Metal 28.03.2017. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Balex...
Złota 44 otwarta. Złota 44 została oficjalnie otwarta 13 marca 2017...
Nie tylko Arka Koniecznego. Fot. Arka Koniecznego - fot. Jakub Certowicz Arka...
Dworcowa 25 – nowoczesny biurowiec w Gliwicach. Dworcowa 25 – to adres i zarazem nazwa...
150 tysięcy dolarów dla najlepszego na świecie projektu architektonicznego promującego zrównoważone budownictwo Konkurs LafargeHolcimAwards. Trwa V edycja prestiżowego międzynarodowego konkursu architektonicznego LafargeHolcimAwards,...
Polska Architektura XXL 2016 - głosowanie internautów zakończone. Zakończyło się głosowanie internautów w 9 edycji plebiscytu...
Webinarium Balex Metal 21.03.2017. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Balex...
Generation Park – nietypowy biurowiec. Generation Park – kompleks biurowy, który od końca...
Brick Award 2017 – oto laureaci. Fot. wszyscy laureaci  Brick Award – to przyznawana od...
Webinarium Balex Metal 07.03.2017. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Balex...
Mikroapartamenty w Lublinie nie tylko dla studentów. Mikroapartamenty w Lublinie powstają w sąsiedztwie Muzeum Wsi...
Osiedle Stella - najwyższe na Bemowie. Osiedle Stella powstaje na warszawskim Bemowie, dzielnicy choć...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt