www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Sprzęt do VR w architekturze? Radzi Fujitsu

 

Rok 2016 może być uznany za moment, w którym rzeczywistość wirtualna opuściła wielkie laboratoria światowych koncernów samochodowych, kosmicznych oraz lotniczych i weszła do świata małych firm oraz codziennych zastosowań biznesowych.

Stało się to dzięki pojawieniu się na rynku okularów OculusRift oraz HTC Live, które oferują w pełni immersyjne (odcinające od rzeczywistości realnej) możliwości prezentowania użytkownikom świata wykreowanego przy pomocy komputerów.

Nowe możliwości
Otwiera to także ogromne możliwości zastosowania rzeczywistości wirtualnej (VR) w architekturze. VR pozwala na zbudowanie bezpośredniego przeżycia przestrzeni w budynku na długo zanim zostanie on wybudowany. Bezpośredniości doznań, odczucia skali oraz wrażenia włączenia w projektowaną przestrzeń nie da się porównać z niczym, co było osiągane wcześniej przy pomocy tradycyjnych metod wizualizacji.

Zastosowania mogą tu być przy tym bardzo różne. Od rozwiązywania problemów projektowych, funkcjonalnych i konstrukcyjnych, aż po rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie komunikacji z klientem i marketingu.

Dotychczas przeniesienie modelu BIM budynku do świata rzeczywistości wirtualnej odbywało się poprzez pośredników - wyspecjalizowane firmy, które wykorzystywały do tego silniki graficzne ze świata gier komputerowych, jak Unity lub EpicGame’sUnreal, odpowiednie okulary oraz techniki optymalizacji geometrii.

Prawdziwe rozpowszechnienie rzeczywistości wirtualnej w świecie architektury wymaga jednak uczynienia kolejnego kroku i umożliwienia kreowania prezentacji VR przez zwykłych użytkowników oprogramowania BIM. Na szczęście zaczynają się pojawiać pierwsze takie rozwiązania.

Autodesk LIVE to nowa usługa działająca w chmurze, która pozwala na szybkie przekształcenie stworzonego w Revicie modelu BIM na interaktywną prezentację VR. Przy pomocy jednego kliknięcia można dzięki specjalnym wtyczkom do Revita przepuścić model przez programy Enscape oraz IrisVRProspect.

Ten ostatni obsługuje zresztą także inne programy 3D, jak SketchUp iRhino (poprzez Grasshoppera).

Z drugiej strony mamy w pełni wyspecjalizowane narzędzia, jak NvidiaIray VR, które oferują bardzo wysoką jakość prezentacji. Nawigacja po świecie wirtualnej rzeczywistości odbywa się za pośrednictwem gogli, jak OculusRift, kontrolerów lub też klawiatury. Dzięki HTC Vive można z kolei przemieszczać się po budynku oraz markować i wchodzić w interakcję z elementami jego wyposażenia.
Użytkownicy nie muszą nawet trzymać się ziemi. Przykładowo, kierownicy budowy nowej siedziby firmy Nvida w Silicon Valley mogą zarządzać procesem realizacji oraz śledzić postępy poprzez tworzenie wirtualnych wizyt na budowie skanowanej systematycznie przez drony.

Co więcej, modele VR pozwalają współpracować ze sobą specjalistom, którzy są od siebie oddaleni o tysiące kilometrów. Za pośrednictwem gogli mogą komunikować się ze sobą np. architekt z Nowego Jorku, inżynier z Londynu i wykonawca z Monachium.

Stacje robocze VR
Rzeczywistość wirtualna wymaga ekstremalnie dużych mocy obliczeniowych, ponieważ każda klatka musi być wyrenderowana w czasie rzeczywistym. Trzeba więc połączyć systemy prezentacji, jak gogle VR, z zoptymalizowanym do tych celów sprzętem – stacjami roboczymi.

Płynna reakcja na każdy ruch głową wymaga renderowania 90 klatek na sekundę. To prawie cztery razy więcej niż minimalne 24 klatki konieczne w systemach 3D prezentowanych na ekranach 2D. Jeśli stacja robocza nie jest w stanie przeliczyć takiej ilości klatek, to wrażenie rzeczywistości wirtualnej może być niemożliwe do realizacji. Użytkownik się zdezorientuje, kiedy to, co widzi w okularze gogli nie jest w pełni zsynchronizowane z ruchem głowy w świecie realnym. Co więcej, może to prowadzić do reakcji podobnych do choroby morskiej lub lokomocyjnej. Możliwość dostarczania tak wysokich prędkości odświeżania zależy od procesora karty graficznej (GPU – Graphics Processing Unit). Rzeczywistość wirtualna wymaga ekstremalnie wydajnych systemów GPU – o wiele mocniejszych niż te zwykle stosowane w systemach CAD 3D.

Co więcej, VR wymaga nie tylko ekstremalnie wydajnych procesorów kart graficznych, ale także dużych pojemności pamięci działających z wysoką przepustowością. Geometria 3D wraz z teksturami musi wczytywać się szybko w pamięć GPU i tam być łatwo osiągalna. By ułatwić wybór odpowiedniej stacji roboczej do VR,producent systemów GPU, firma NVIDIA, wprowadziła specjalny program o nazwie NVIDIA VR Ready. Każda stacja robocza sygnowana ‘NIVIDIA VR Ready’ spełnia lub przekracza minimalne wymagania sprzętowe do VR.

Wymagania te to: jedna lub dwie karty graficzneNVIDIA Quadro P5000 lub P6000, procesor CPU (Central Processing Unit) na poziomie minimum Intel Core i5-490 / Intel Xeon E3-1240 v3, 8GB+ RAM oraz gogle HTC ViveorOculusRift.

Jeśli stacja robocza ma być używana do tworzenia treści VR oraz innych wymagający prac graficznych, musi być jeszcze mocniejsza.

Połączone karty graficzne wzmocnią technologię NVIDIA Iray (wykorzystywanej w SOLIDWORKS Visualize oraz Siemens NX). Z kolei Chaos Group V-Ray RT do AutodeskRevit, 3ds Max i innych. NIVIDA Iray VR, która pozwala na tworzenie fotorealistycznych renderów do interaktywnej VR, również wykorzystuje wiele procesorów graficznych przy renderowaniu światła.
Procesory z większą ilością rdzeni są wykorzystywane do fotorelistycznych renderów oraz wstępnych procesów obliczeniowych danych do VR.

Stacje robocze FUJITSU do VR

Wyposażone w karty graficzne NVIDIA Quadro oraz procesory Intel Xeon stacjonarne stacje graficzne FUJITSU CELSIUS są zoptymalizowane do tworzenia fotorealistycznego doświadczenia wirtualnej rzeczywistości. Projektowane i produkowane w Niemczech komputery zyskały sobie sławę bardzo niezawodnych oraz cichych dzięki zaawansowanym systemom chłodzenia.

Beznarzędziowy dostęp do wnętrza obudowy pozwalana bardzo wygodny dostęp serwisowy, który minimalizuje okresy przestoju podczas zmian konfiguracji. Certyfikaty ISV niezależnych producentów oprogramowania potwierdzają, że profesjonalne oprogramowanie 3D CAD i BIM działa na nich w sposób płynny.

FUJITSU oferuje dwie stacje robocze dedykowane do VR:

- jednoprocesorowe stacje FUJITSU CELSIUS M740
- dwuprocesorowe FUJITSU CELSIUS R940

Oba modele mogą być wyposażone w jedną lub dwie karty graficzne ‘Pascal’ NvidiaQuadro P5000 lub P6000 zapewniające płynność doświadczenia VR. Stacja FUJITSU CELSIUS M740 daje dużą elastyczność wyboru procesora, włącznie z procesorami z serii Intel Xeon E5-1600 v4 o wysokiej częstotliwości taktowania, tak potrzebnej do oprogramowania 3D CAD oraz VR.

FUJITSU CELSIUS R940 może być skonfigurowana z dwoma procesorami z rodziny Intel Xeon E5-2600 v4, które dają projektantom grafiki i architektom dostęp do większej liczby rdzeni, pozwalających na obliczenia równoległe potrzebne do generowania fotorealistycznych scen trójwymiarowych. Stacja FUJITSU CELSIUS R940 może też być dodatkowo skonfigurowana z trzecią kartą NvidiaQuadro, co jeszcze bardziej przyspieszy działanie aplikacji, wykorzystujących NVIDIA Iray.

Karty NVIDA Quadroz segmentu ultra high-end zostały zaprojektowane specjalnie do niezwykle wymagającej pracy z wykorzystaniemVR. Ich najnowsze wersje to Quadro P6000 and Quadro P5000. Zgodnie z wewnętrznym benchmarkiem VR firmy NVIDIA, nowa karta NVIDA Quadro P6000 jest o 80% bardziej wydajna niż wcześniejszej generacji kartaQuadro M6000. Podwójnej wysokości, o mocy 250W, karta posiada 24GB pamięci typu GDDR5, co jest niezwykle ważne dla profesjonalnych realizacji VR. Skomplikowana grafika inżynierska oraz bardzo dokładne tekstury wymagają bardzo dużo pamięci karty graficznej.
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Vectorworks – najbardziej wszechstronny i najłatwiejszy w obsłudze CAD na światowym rynku. Możesz projektować szybciej i łatwiej, a wizualizacje będą...
Cyfrowa Łódź 3D. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi wykorzystuje rozwiązania Autodesk...
„Wyposażenie wnętrz tom 3” - kolejna baza uniwersalna od CAD Projekt K&A. Jak wyobrażacie sobie zimowy, chłodny wieczór? Może w...
Nowe wersje programów od CAD Projekt K&A!. Nowe wersje programów do projektowania, wizualizacji i wyceny...
Sprzęt do VR w architekturze? Radzi Fujitsu. Rok 2016 może być uznany za moment, w...
Sztuka (taniego i wydajnego) drukowania w firmie. Planując zakup lub wymianę drukarki w firmie, warto...
Nowe oprogramowanie Autodesk Design Suites 2016. Na rynku dostępne są już najnowsze pakiety Autodesk...
Autodesk wprowadza nowy model licencjonowania oprogramowania . Od 1 lutego 2016 roku nowe komercyjne stanowiska...
BIM po polsku. Najnowsze narzędzia Autodesk dla architektury i budownictwa oraz...
Architektura Parametryczna. O co cały ten szum?. Fot. Diagram AlgorytmuParamtery i algorytmy Parametryczny to prawdopodobnie...
Strona www jako narzędzie dla architektów. Jeden z czołowych producentów akustycznych sufitów podwieszanych, uruchomił...
Znamy zdobywcę tutułu „Firma Roku” magazynu Construction Computing. Wiodąca firma specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań...
System mobilny CAD Share-it dla architektów wnętrz. Branża projektowania wnętrz jest coraz bliżej zarówno projektanta...
Projektowanie zgodne z BIM. Śląska pracownia architektoniczna Konior Studio wdrożyła oprogramowanie Autodesk...
20-calowy tablet w sam raz dla architekta. Ppierwszy na świecie 20-calowy tablet wyświetlający obraz w...
Wykorzystaj zalety modelowania informacji o budynku . Na polskim rynku pojawiła się nowa wersja Autodesk...
Aplikacja mobilna - zwiedzaj Warszawę. Na rynku pojawiła się nowa polsko-angielska aplikacja mobilna...
Nowe usługi internetowe dla architektów i biur projektowych "Soprarchitekt".. Na rynku dostępna jest jest już nowa usługa...
Zgodnie z koncepcją BIM. Rusza budowa biurowca zaprojektowanego pierwszy raz zgodnie z...
Innowacyjne rozwiązania do projektowana wnętrz. Z końcem kwietnia firma CAD Projekt K&A zaprezentowała...
Nowa wersja pakietu Autodesk Building Design Suit 2014 . Autodesk ogłosił wprowadzenie nowej wersji pakietu Autodesk Building...
„Cztery Oceany” - projekt zgodny z budżetem i harmonogramem. Fot. Rendering łazienki w projekcie przekazywanym klientowi) Trójmiejska...
Innowacyjna wizja architektury . Trójmiejska pracownia architektoniczna Rebel Concept wdraża Autodesk Revit...
Forum Autodesk 2012 "Wyznaczaj Kierunki" już za nami. 29 października 2012 odbyło się ogólnopolskie Forum Autodesk...
Projektowanie przestrzenne w zasięgu ręki. Revit LT to w pełni funkcjonalne narzędzie projektowe...
Wizualizacja jak fotografia?. Wizualizacja to grafika powstała przy wykorzystaniu takich silników...
OXY24-Budownictwo . Nowe możliwości usługi OXY24-Budownictwo, umożliwiają korzystanie z oprogramowania...
CAD Rozkrój w nowej odsłonie . Firma CAD Projekt K&A, świętuje kolejną premierę w...
Stadion Cracovii - zastosowanie BIM. Międzynarodowa firma SENER Engineering Group to jedno z...
SketchUp Pro . Trimble, lider w branży technologii GPS, przejął od...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt