www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Edmund Małachowicz - 2001

 
Niepokorny

Profesor Edmund Małachowicz

Urodzony w 1925 r. w Wilnie, był żołnierzem AK i uczestnikiem operacji "Ostra Brama", po której został internowany i wywieziony do Kaługi w Rosji, a następnie wcielony do Armii Czerwonej. W 1946 r. osiedlił się we Wrocławiu, gdzie w 1951 r. ukończył studia na Wydziale Architektury PWr. W czasie studiów aktywnie włączył się w proces odbudowy miasta. Szczególnie interesował się historycznym dziedzictwem architektonicznym. W ciągu swej 50-letniej pracy zawodowej uczestniczył i kierował pracami nad najcenniejszymi budowlami miasta.

W 1972 r. w stopniu doktora podjął pracę na Wydziale Architektury PWr. Tu w latach 1972-1998 kierował zorganizowanym przez siebie Zakładem Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury. W 1978 r. uzyskał tytuł profesora. W 1994 r. został członkiem Polskiej Akademii Nauk i redaktorem naczelnym "Kwartalnika Architektury i Urbanistyki". Od 1999 r. jest członkiem Prezydium PAN i prezesem Oddziału Wrocławskiego PAN.

Pracując w kilku biurach projektowych, m.in. w Pracowni Konserwacji Zabytków (1953-1960), w „Miastoprojekcie” (1960-1965), a w latach 1965-1972 na stanowisku Konserwatora Zabytków miasta Wrocławia, uratował, zaprojektował i zrealizował wiele obiektów dokonując ich odbudowy, restauracji lub adaptacji. Podkreślić należy zwłaszcza jego zasługi w uratowaniu przed rozebraniem dwóch znajdujących się w centrum miasta obiektów: pałacu Hatzfeldów i zespołu klasztornego sióstr dominikanek. Za swój skuteczny sprzeciw wobec podjętych już decyzji administracyjnych zapłacił niestety usunięciem z funkcji miejskiego konserwatora zabytków.

Przez wszystkie lata prowadził wszechstronną działalność projektową, konserwatorską, badawczą i naukową, której efektem jest 55 projektów niemal w całości zrealizowanych, 10 wykopaliskowych badań terenowych, 118 publikacji (w tym 20 książek, m.in.: Stare Miasto we Wrocławiu, Wrocław na wyspach, Katedra Wrocławska, Wrocławski zamek książęcy na Ostrowie, Wilno, Cmentarz na Rossie w Wilnie).

Edmund Małchowicz postawił sobie ambitne zadanie ocalenia dawnej architektury w formie oaz minionego czasu, sztuki i kultury. Wiele jego projektów architektoniczno-konserwatorskich posiada właśnie taki charakter. Do najważniejszych realizacji architektonicznych profesora należą: rekonstrukcja architektury zewnętrznej katedry wrocławskiej z hełmami wież (1965-1995) i latarnią umarłych (2001), odbudowa i adaptacja pobernardyńskiego zespołu klasztornego w Muzeum Architektury we Wrocławiu (1958-1965) nagrodzona przez Ministra Budownictwa, odbudowa kościoła św. Klary z Mauzoleum Piastów (1968-1969), odbudowa i adaptacja reliktów wyżej wspomnianego pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu na galerię "Awangarda" (1963), odbudowa kościołów we Wrocławiu: NMP na Piasku, św. Idziego, św. Marii Magdaleny, św. Krzysztofa, a także rekonstrukcja średniowiecznej kolorystyki wnętrz kościołów: św. Wojciecha, św. Elżbiety, Bożego Ciała i innych. Laureat jest też jednym z realizatorów odbudowy wrocławskiego rynku (1953-1958) i nowej zabudowy na Starym Mieście. Pracując nad zespołami architektonicznymi znajdującymi się przy ul. Katedralnej 10-17 (1980) i ul. Kanonii (1975) oraz zamku na Ostrowie Tumskim (1976), nad basteją Bernardyńską z klasztorem i nad reliktami murów obronnych umiejętnie wydobywał ich walory architektoniczne, urbanistyczne i krajobrazowe. Prof. Małachowicz pracował ponadto nad odbudową wież katedry w Częstochowie i przebudową dwóch cmentarzy wojennych w Wilnie.

W badaniach naukowych dokonał wielu odkryć architektury historycznej wnoszących istotny wkład do historii. Prowadzone przez niego badania architektoniczno-konserwatorskie zaowocowały odkryciem we wrocławskiej katedrze fragmentów murowanego kościoła, który wzniesiono jeszcze przed ufundowaniem biskupstwa, a także odnalezieniem reliktów zamku na Ostrowie Tumskim, elementów kościoła św. Aleksego i św. Wojciecha, fortyfikacji miejskich i bastei Hioba. Zrealizowane przez niego podziemne rezerwaty (w podziemiach katedry i kościoła dominikanów) oraz ekspozycje wzbogaciły skarbiec kultury narodowej.

Profesor Małachowicz został wyróżniony wieloma nagrodami: za zrealizowany projekt Muzeum Architektury (przyznanej przez Ministra Budownictwa w 1965 r.), za całokształt działalności konserwatorskiej (przyznanej przez Ministra Kultury i Sztuki w 1985 r.), za odbudowę budowli sakralnych (nagroda im. św. Brata Alberta, 1997 r.) i za publikacje dotyczące Kresów (przyznanej przez Przegląd Wschodni w 1993 r.).

Ważniejsze realizacje:

• powojenna odbudowa kilku kościołów i innych zespołów zabytkowych
o kościół NMP na Piasku we Wrocławiu
o kościół bernardynów we Wrocławiu
o kościół św. Krzysztofa we Wrocławiu
o kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
o kościół św. Klary i św. Jadwigi we Wrocławiu z Mauzoleum Piastów Śląskich
o zabudowa północnej strony ul. Katedralnej we Wrocławiu
• prace restauracyjne w katedrze wrocławskiej, od 1969
• renowacja wnętrza kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu po pożarze
• rekonstrukcja lub budowa hełmów na wieżach kilkunastu kościołów, m.in.:
o kościoła św. Wojciecha we Wrocławiu
o katedry wrocławskiej, 1991
o katedry częstochowskiej, 1997
o kościoła św. Henryka na osiedlu Glinianki we Wrocławiu, 2003Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Witold Cęckiewicz – laureat Honorowej Nagrody SARP z 1980 roku. Witold Cęckiewicz urodził się w 1924 roku; w...
Witold Korski, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1990 roku. Witold Korski urodził się 25 lipca 1918 roku...
Romuald Loegler – laureat Honorowej Nagrody SARP 1994. Romuald Loegler urodził się w 1940 roku. 24...
Maciej Gintowt, laureat Nagrody SARP 1989. Hala widowiskowo - sportowa Spodek w Katowicach Maciej...
Szczepan Baum – laureat Nagrody Honorowej SARP 1991. Szczepan Baum urodził się 25 grudnia 1931 w...
Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý – laureaci Nagrody Honorowej SARP 2009. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Krzysztof...
Honorowa Nagroda SARP w rękach Arch-Deco. Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 roku...
Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Jadwiga Grabowska-Hawrylak jest dziewiątym laureatem Honorowej Nagrody...
Romuald Gutt. Mozart modernizmu Romuald Gutt – Nagroda Honorowa SARP 1966 „Wie...
Jems Architekci. Biało i zielono JEMS – ARCHITEKCI Biuro projektowe JEMS Architekci...
Edmund Małachowicz - 2001. Niepokorny Profesor Edmund Małachowicz Urodzony w 1925 r....
Tadeusz Maria Zipser - 1986. Sakralne narracje Tadeusz Maria Zipser Z osobowością takiego formatu...
Jerzy Gurawski - 2007. Jestem projektantem rzeczy nieprawdopodobnych - rozmowa z Jerzym Gurawskim...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt