www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Nieprzewidywalna Zaha Hadid

 
Nieprzewidywalna Zaha Hadid
W roku 2000 Zaha Hadid zaprojektowała Centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati- swoją pierwszą pracę w Ameryce. "Ona rozumie współczesną sztukę. Tworzy przestrzenie, które są tak przesycone sztuką, że pozwalają energii przepływać między miastem a muzeum" - powiedział wtedy Charles Desmarais, Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati.

Słowa te potwierdziła sama Hadid. Według niej między ulicami na zewnątrz, a ścianami wewnątrz budynku musi istnieć powierzchnia, tzw. Miejski Dywan. To sprawia, że centrum staje się jednym z najbardziej gościnnych miejsc w mieście. Tam, twierdzi Zaha, musi istnieć ruch, który ogarnia ciało przechodnia i nakłania je do "podróży" po budynku.

Hadid znana jest z tego, że podczas produkcji swoich dzieł architektonicznych tworzy futurystyczne obrazy i rysunki. Słynie z tego, że w swojej pracy nie posługuje się komputerem. Uważa, że wszystko co przy pomocy tej maszyny się narysuje wygląda ładnie, a w sztuce nie tylko chodzi o piękno.

Jej obrazy i rysunki były i są pokazywane na całym świecie, począwszy od wielkiej wystawy retrospektywnej w Stowarzyszeniu Architektury w 1983 roku (Londyn). Inne wielkie ekspozycje miały miejsce w Muzeum Guggenheim'a w Nowym Jorku (1978), w Galerii GA w Tokio (1985), w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (1988), w Dyplomowej Szkole Projektowania na Harwardzie (1994) i w Poczekalni na Wielkim Dworcu Centralnym w Nowym Jorku (1995). Poza tym niektóre jej prace stanowią stałą część kolekcji różnych instytucji takich jak np.: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i Niemieckie Muzeum Architektury we Frankfurcie.

Zaha Hadid została wyróżniona Pierwszą Nagrodą na Międzynarodowych zawodach w projektowaniu Centrum Współczesnej Sztuki i Architektury w Rzymie i Centrum Naukowego w Wolfsburgu w Niemczech. Pytana, co jej się najbardziej podoba w projektowaniu takich centrów, odpowiada, że "najbardziej podniecający jest stopień nieprzewidywalności, jaki to za sobą pociąga. Centrum wyrzekło się obecnie stałych ekspozycji, na rzecz tymczasowych wystaw. Nie można przewidzieć co będzie kiedyś wystawiane. W dzisiejszych czasach sztuka jest bardzo różnorodna: począwszy od tej wielkiej - projektowanej w skali miejskiej, na tej intymnej kończąc. Oczywiście każde centrum podejmuje to wyzwanie, ale nasze jest wyjątkowe, bo od początku ma właśnie to na celu".

Poszczególne elementy budynku Zahy żyją własnym życiem: z jednej strony jakby ruch uliczny, dalej ruch geologiczny, a obok - słoneczny. Ona rozumie delikatność i zarazem wielkość współczesnego problemu, jakim jest przestrzeń abstrakcyjna. Obala również mit, że budynek funkcjonalny to budynek brzydki: "W ostatnich latach sztuka zmieniła postrzeganie, tożsamość i zachowanie społeczne. Architekt może to wykorzystać praktycznie."

Od nowoczesnej sztuki nie tylko oczekuje się piękna, ale przede wszystkim tego, by budynek wyczarowywał niepowatrzalny i inspirujący klimat. Zgodnie z tą myślą tworzy swoją architekturę Hadid: "Nie twierdzę, że możemy narzucać ludziom ideę. Chodzi nam raczej o to by Centrum było świeże, nieprzewidywalne, przyszłościowe i współczesne - i wtedy to będzie nasz sukces."

Zaha Hadid to światowej sławy architekt. Jej twórczość zyskała sobie szerokie uznanie w 1983 roku, kiedy wygrała Międzynarodowe Zawody Projektowe i została nagrodzona członkostwem "The Peak Club" w Hong Kongu. Następnie posypały się inne nagrody: pierwsze miejsce w zawodach Kufurstendamm w Berlinie (1986), potem za "Centrum Sztuki i Mediów" w Dusseldorfie (1989) i za Operę Cardiff Bay (1994) w Wielkiej Brytanii.

W 1990 roku Hadid przygotowała Pawilon Wystawowy na Video Art w Gronningen, a w 1992 stworzyła instalacje na wystawę "Wielka Utopia" w Muzeum Guggenheim'a w Nowym Jorku. W ciągu 1988-89 roku uzyskała zamówienie na Vitra Fire Station w Weil am Rhein w Niemczech, co stanowiło uwieńczenie portowych osiągnięć w Hamburgu, Bordeaux i Kolonii.

Zaha Hadid urodziła się w 1950 roku w Bagdadzie. W Libanie uzyskała tytuł Licencjata w dziedzinie matematyki na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie. Potem wyjechała do Wielkiej Brytanii. W 1972 roku rozpoczęła studia architektoniczne w Londynie. Dyplom obroniła w 1977 r. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z OMA - Remem Koolhaasem i Elią Zenghelisem.

Od końca lat 70-tych wykładała gościnnie m.in. na Uniwersytetach: Columbia i Harvard, a także prowadziła zajęcia tzw. Master Classes w różnych szkołach na całym świecie.
W 1994 roku objęła katedrę im. Kenzo Tange'a w Dyplomowej Szkole projektowania na Uniwersytecie Harvardzkim.

Jednocześnie z pracą teoretyczną i akademicką, Hadid łączyła działalność praktyczną. Za projekt apartamentu w Eaton Place
w Londynie została nagrodzona Złotym Medalem w dziedzinie projektowania architektury w 1982 roku. Jej projekty dotyczyły również mebli i wnętrz dla Bitar w Londynie (1985) oraz kilku budynków w Japonii - wliczając w to dwa projekty w Tokio (1988) i Folly w Osace (1990).
Komentarze:
» zaha jest super tylko...
Dodaj komentarz do artykułu »

 „Uczynić świat lepszym” - wywiad z Helmutem Jahn' em. Fragment wywiadu Marzeny Mróz z Helmutem Jahn’em –...
Architektura nowoczesna. Wykłady. Frank Lloyd Wright. Architektura nowoczesna to cykl sześciu wykładów, które Wright...
Manuel de Landa - Filozofia formy, a modelowanie komputerowe. Chciałbym przeciwstawić tutaj dwie filozofie projektowania lub, co...
Michael Grab i sztuka Zen. Michael Grab urodził się w 1984 roku w...
Na wspólnym gruncie . 'Dobra architektura rodzi się ze współpracy' – mówi...
Ku LED-owej rewolucji . W związku z europejskimi regulacjami do 2016 roku...
Oskar Hansen - Pragmatyzm Utopii. Rozmawia Czesław Bielecki Myśl architektoniczna dnia dzisiej­szego...
Za 'sztukę budowania rzeczy'. 'Architektura to sztuka budowana rzeczy' – takim artystycznym...
Budowanie światłem. David Chipperfield wzbudził w ostatnim czasie zainteresowanie nie...
Najlepszy dom świata. Pytanie o to, jak powinny wyglądać domy XXI...
Londyńska kariera Zahy. W tym roku Zaha Hadid po raz drugi...
Oświetlenie LED - dobre czy niedobre?. Odkąd nowoczesna technologia oświetleniowa LED (Light Emitting Diode)...
Najważniejsze decyzje pozostaną w rękach architekta. Rozmowa z architektem Przemysławem Jaworskim – Jawor Design...
Refleksja i megastruktura. W 2010 roku minęło 50 lat od ogłoszenia...
Surrealista z piłą łańcuchową. Projektowane przez niego budynku wyglądają, jakby do ziemskiej...
Śmiały i świeży. Jest najbardziej znanym młodym, duńskim architektem. Ma 38...
Racjonalny elegant. Brytyjski architekt Sir David Chipperfield został kolejnym laureatem...
Kolej na Holla. Do swojej kolekcji prestiżowych nagród Steven Holl może...
Architekt średnicowy. W przyszłym tygodniu swoje setne urodziny obchodziłby Arseniusz...
Układanie puzzli. Najbardziej interesuje mnie łączenie w ramach jednego projektu...
Konteksty architektury. Najbliżej nam do architektury wchodzącej w dobre relacje...
Odkrywanie światów. Rola architekta polega na dawaniu odpowiedzi, wskazywaniu...
Architektura nie jest dla architektów. Rozmowa z Danielem LibeskindemPana kariera zawodowa przebiegała...
Budowanie „miejsc”. 21 października Daniel Libeskind przyjedzie do Polski i...
Antonio Gaudi. Urodził się 25 czerwca 1852 roku, zmarł 10...
Profesor Jerzy Sołtan. Profesor Jerzy Sołtan urodził się w 1913 roku...
Nieprzewidywalna Zaha Hadid. W roku 2000 Zaha Hadid zaprojektowała Centrum Sztuki...
Najważniejsze jest budowanie. Piotr Szaroszyk - dopieszczony minimalista Gdy tylko...
Dominik Merlini. Architekt Stanisława Augusta Dominik Merlini, architekt włoskiego pochodzenia urodził...
Don Kichot z Łodzi. Daniel Libeskind zażądał zachowania w architekturze pamięci o...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt