www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Robert Venturi

 
Robert Venturi

Robert Venturi urodził się w 1925 roku. Uważany jest za jedną z najbardziej oryginalnych postaci współczesnej architektury. Oprócz bycia architektem jest również pisarzem, nauczycielem, artystą i filozofem.
Venturi studiował na Uniwersytecie Princeston oraz w Amerykańskiej Akademii w Rzymie. W swojej pierwszej książce "Złożoność i sprzeczność w architekturze", opublikowanej w 1966 roku, głosił: "Przywołaliśmy architekturę, która przekłada obfitość i niejasność nad jednolitością i klarownością, sprzeczność i zbyteczność nad harmonię i prostotę". Kwestionował modernizm z jego złożonością rozwiązań historycznych, zdefiniowanych jako odnoszących się nie tylko do specyfiki budynku, a obejmujących całą architekturę. Chciał, aby architektura współgrała z kompleksowością miasta, aby bardziej nawiązywała do jego kontekstu. Sławna jest jego replika: "Mniej znaczy nudniej" na sentencję Miesa van der Rohe'a: "Mniej znaczy więcej". Chciał przez to zaznaczyć, że nowoczesna architektura stała się za bardzo uproszczona. Venturi zaczynał pracę w biurach Eero Saarinena, Louisa Kahna i Oscara Stonorova w Filadelfii. Jednym z pierwszych zrealizowanych projektów, który zwrócił uwagę środowiska, był dom dla matki w Chestnut Hill, w Filadelfii. Po 25 latach od wzniesienia domu, w 1989 roku otrzymał nagrodę od Amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów za "Trwanie znaczenia, które przetrwało próbę czasu".
Od przeszło 30 lat, stałym partnerem w firmie oraz współpracownikiem ewoluujących teorii architektonicznych i projektowych, jest jego żona, Denise Scott Brown - architekt, autor i wychowawca. Jest ceniona za szczególną uwagę, jaką przywiązuje do relacji zachodzących między architekturą, planowaniem i uwarunkowaniami społecznymi. Robert Venturi, Denise Scott Brown i Steven Izenour współpracowali przy kolejnej książce, wydanej w 1972 roku, zatytułowanej "Nauka z Las Vegas", badającej chaos miejski i przedmieścia w kontekście architektonicznych teorii.
Venturi wyznaje, że praca Alvaro Aalto miała dla niego największe znaczenie spośród twórczości mistrzów modernizmu. W latach jego młodości wielkich architektów można było rozpoznać poprzez konsekwencję i oryginalność ich prac. Te warunki nie powinny pozostać obowiązujące. "Podczas gdy siła mistrzów modernizmu tkwiła w konsekwencji, naszą siłą powinna być różnorodność".
Jury
Architektura jest profesją, która zajmuje się drewnem, cegłami, kamieniem, stalą i szkłem. Jest także formą sztuki opartej na słowach, ideach i koncepcjach. Niewielu architektów XX wieku było zdolnych połączyć te oba aspekty zawodu, żaden zaś nie zrobił tego lepiej niż Robert Venturi.
Dzięki swoim teoriom i realizacjom poszerzył i ponownie określił granice sztuki architektury tego wieku. Z jego pierwszych prac, cienka, ale znacząca praca "Złożoność i sprzeczność w architekturze", opublikowana w 1966 roku, wpłynęła na odwrócenie głównego nurtu w architekturze od modernizmu.
Wpływ, jaki ta pozycja miała na każdego praktyka lub nauczyciela architektury, choć nie może być ustalony, jest jednak wyraĄnie dostrzegalny. W tej szczególnej książce, Venturi spojrzał świeżym okiem na architektoniczny krajobraz Ameryki i opisał tkwiącą w zwykłych budynkach szczerość i piękno. To proste spostrzeżenie doprowadziło do manifestu, który postawił wyzwanie przed dominującym sposobem myślenia o amerykańskiej architekturze funkcjonalistycznej i o minimalizmie szkoły międzynarodowej.
Nie zadawalając się samą teorią, Venturi rozpoczął realizować swoje poglądy. Pełną ich ilustracją stały się jego wczesne budynki. Pierwsze realizacje, łącznie z domem matki z 1961 roku, odzwierciedlały jego przekonania, wprawiły w osłupienie krytyków i wywołały złość wśród wielu kolegów. Przez następne lata, robił metodycznie karierę, która dowiodła, że jest nie tylko teoretykiem obdarzonym wyjątkową wnikliwością, ale również mistrzem-praktykiem swojej sztuki.
Jego zrozumienie miejskiego kontekstu architektury, dopełnione przez utalentowaną partnerkę Denise Scott Brown, z którą współpracował przy większości publikacji i realizacji, wpłynęło na zmianę kierunku rozwoju architektury tego wieku. Pozwoliło również architektom i odbiorcom na swobodę akceptacji niespójności formy i kształtu oraz na znalezienie przyjemności w powszechnym guście.
Jako architekt, autor i wykładowca, Robert Venturi, wyrobił sobie reputację architekta posiadającego wizję i cel. Jego wizja i cel harmonizuje z zasadami Architektonicznej Nagrody Pritzkera, kwalifikując go wśród tych wyróżnionych, którzy poprzez sztukę architektury, mają swój wkład dla ludzkości.
Robert Venturi
Frank Lloyd Wright powiedział, że architekci powinni projektować od wnętrza na zewnątrz. Jednak obecnie akceptujemy coraz bardziej złożone pojmowanie rzeczy, jeżeli uznajemy kontekst za ważny czynnik determinujący projekt. Zgadzamy się z tym, że projektujemy od wnętrza na zewnątrz i od zewnątrz do wnętrza i - jak powiedziałem to dawno temu - ten akt może stworzyć istotne napięcie, a ściana, czyli linia rozgraniczająca wnętrze i zewnętrze, jest uznana za znak przestrzenny i ostatecznie, fakt architektoniczny.
Podobnie jak budynek jest projektowany od wnętrza na zewnątrz i od zewnętrza do wnętrza, tak i architekt rozwija się dzięki rozwojowi wewnętrznemu, jego intuicji porządkowanej przez analizę i dyscyplinę, ale także przez zewnętrzny wpływ osób i miejsc. Mówiąc o osobach i miejscach, przytaczam tytuł biograficznych esejów George'a Santayana, ale do opisu rozwoju architekta, powinienem dołączyć także osoby, miejsca i instytucje.
W tym momencie, odczuwam konieczność uznania psychologicznej i materialnej potrzeby wsparcia, docenienia i zachęty, tak charakterystycznej dla rozwoju artystów oraz dzieci. Nie ma znaczenia, jak wysublimowana może być twoja intuicja, jako artysty i jak zdyscyplinowane i wyostrzone jest własne, wewnętrzne jej doskonalenie; potrzeba uznania i pochwały jest niekwestionowana. Podobnie jak dorastające dzieci potrzebują miłości rodziców i przyjaznego otoczenia domu i szkoły, tak i artyści potrzebują wsparcia - ufających ich mecenasów i zachęcających mentorów, tych ostatnich czasem w historycznej formie prac artystów z przeszłości.
Wierz, że zaspokoję swoją potrzebę wyrażenia mojej wdzięczności, poprzez wyliczanie osób, miejsc i instytucji i że nie okażę się egoistą, ale raczej podkreślę mój dług wobec tych wpływów zewnętrznych. Może także przykład moich doświadczeń dopomoże młodym architektom poszukującym swojej drogi. Eliza Doolittle z "Pigmaliona" Bernarda Shawa mawiała: "Jeśli mam być damą, to muszę być traktowana jak dama." To samo odnosi się do artystów. Dziękuję za potraktowanie mnie jak artysty.

Niektóre realizacje

1961
Dom Vanny Venturi,
Chestnut Hill, Pennsylvania, USA

1966
Varga-Brigio Medical Office Building
Vineland, New Jersey, USA

1970
Carol W. Newman Library
Virginia, Polytechnic Institute, Blacksburg
Virginia, USA
Trubek and Wislocki Houses
Nantucket, Massachuetts, USA
Hartford Stage Company
Hartford, Connecticut, USA

1972
Benjamin Franklin Court, Museum and Park
Filadelfia, Pensylwania, USA
Renowacja Bushnell Memorial Hall.
Hartford, Connecticut, USA

1973
Dobudowa i renowacja Allen Memorial Art.
Museum, Oberlin, Ohio, USA

1974
NAVFAC Community Center
Filadelfia, Pensylwania, USA

1975
Brant-Johnson House, Kolrado, USA

1977
Western Plaza, Waszyngton, D.C., USA

1978
Instytut Informacji Naukowej
Filadelfia, Pensylwania, USA

1980
Gordon Wu Hall, Butler College
Princeton University, New Jersey, USA

1982
Centrum Naczelnych, ZOO w Filadelfii
Filadelfia, Pensylwania, USA

1983
Lewis Thomas Laboratory for Molecular Biology
Princeton University, New Jersey, USA

1984
Seattle Art. Museum, Seattle, Waszyngton, USA
Warren Pearl House
Warren Palm Beach, Floryda, USA
Clinical Research Building, School of Medicine
University of Pennsylvania, Filadelfia, USA

1986
Rozbudowa i renowacja San Diego
Museum of Contemporary Art.
La Jolla, Kalifornia, USA
Gordon and Virginia MacDonald Medical
Research Laboratories
UCLA, Los Angeles, USA
Fisher/ Bendheim Halls
Princeton University, New Jersey, USA
Skrzydło Sainsbury Galerii Narodowej
Londyn, Wielka Brytania

1987
Philadelphia Orchestra Hall
Filadelfia, Pensylwania, USA

1988
Rozbudowa Moffett Laboratory
Princeton University, New Jersey, USA
Houston Children's Museum
Houston, eksas, USA
Rozbudowa i renowacja Bard College Library
Annandale-On-Hudson, Nowy jork

1990
The Institute of Advanced Science and Technology
University of Pennsylvania, Filadelfia, USA

1991
Burke House
Nantucket, Massachusetts, USA
Rozbudowa i renowacja Baker Library
Dartmouth College
Hanover, New Hampsire, USA
Zdjęcia realizacji od góry;

Vanna Venturi House
Chestnut Hill, PA


Sainsbury Wing,
National Gallery of Art
Londyn, W. Brytania


Clinical Research Building, School of Medice University of Pennsylvania Philadelphia, USA

Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Frei Otto - Nagroda Pritzkera 2015. Frei Otto, architekt i konstruktor zmarł 9 marca...
Nagroda Pritzkera 2014 - Shigeru Ban, architekt wrażliwy. Fot. Shigeru Ban, fot. Shigeru Ban Architects Jury...
Nagroda Pritzkera 2013 dla Toyo Ito. 71-letni Japończyk, odznaczony 17 marca 2013 najbardziej prestiżową...
Pritzker 2012 jedzie do Chin. Za architekturę bezkompromisową, odpowiedzialną i wyrastającą ze specyficznej...
Wrażliwy i asertywny - Pritzker 2011. Z jednej strony Souto de Moura odrzuca uległość...
SANAA - Pritzker 2010. Razem pracują od ponad 15 lat, konsekwentnie trzymając...
Jørn Utzon. Być jak Jørn Utzon Tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera...
Glenn Murcutt. Mistrz zwyczajności Glenn Murcutt jest pierwszym australijskim architektem,...
J. Herzog, P. de Meuron. "Budynek to budynek. Nie może być czytany jak...
Rem Koolhaas. Rem Koolhaas urodził się w 1946 roku. Zgodnie...
Sir Norman Foster. Norman Foster urodził się na przedmieściach Manchesteru w...
Renzo Piano. Jury doceniło humanistyczny charakter jego twórczości, która mistrzostwo...
Sverre Fehn. Sverre Fehn uważany jest za jednego z najwybitniejszych,...
Rafael Moneo. Rafael Moneo urodził się w Tudeli w Hiszpanii...
Tadao Ando. Tadao Ando urodził się w 1941 roku w...
Christian de Portzamparc. Christian de Portzamparc urodził się w 1944 roku...
Fumihiko Maki. Fumihiko Maki urodził się 6 września 1928 roku...
Alvaro Siza. Alvaro Joaqueim de Meio Siza Vieria urodził się...
Robert Venturi. Robert Venturi Robert Venturi urodził się w 1925 roku....
Aldo Rossi. Aldo Rossi Aldo Rossi (1931-1997) urodził się w Mediolanie...
Frank Gehry. Frank Gehry Frank Owen Gehry urodził się w Toronto...
Oscar Niemeyer. Oscar Niemeyer Oscar Niemeyer urodził się w 1907 roku...
Gordon Bunshaft. Gordon Bunshaft (1909-1990) jest identyfikowany z erą drapaczy...
Kenzo Tange. Kenzo Tange Kenzo Tange urodził się w 1913 roku...
Gottfried Boehm. Gottfried Böhm Gottfried Böhm urodził się w Offenbach...
Hans Hollein. Hans Hollein Hans Hollein urodził się w Wiedniu w...
Richard Meier. Richard Meier Richard Meier urodził się w 1934 roku....
Ieoh Ming Pei. Ieoh Ming Pei Ieoh Ming Pei urodził się w...
Kevin Roche. Kevin Roche Kevin Roche urodził się Dublinie w 1922...
James Stirling. James Stirling (1926-1994) urodził się w Glasgow. Dyplom...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt