www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Frank Gehry

 
Frank Gehry

Frank Owen Gehry urodził się w Toronto w 1929 roku. Architekturę studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim, a urbanistykę na Uniwersytecie Harvarda. W 1961 roku przeniósł się do Paryża, gdzie studiował prace Le Corbusiera i Balthasara Neumanna. Wrażenie wywarły na nim francuskie kościoły romańskie. W 1962 po powrocie do Los Angeles założył własną firmę.
Wiara, że architektura jest sztuką stanowiła część natury Gehry'ego. Zapytany o swoich mentorów w historii architektury, odpowiadał, że największy wpływ na jego pracę miał Brancusi. Nawet jeden z jego drapaczy chmur w Nowym Jorku został porównany do rzeĄby Brancusiego. Z architektury światowej, Gehry wymieniał Alvara Aalto. Architektem, którego darzył szczególnym szacunkiem był Philip Johnson. Amerykański krytyk z New York Times określił Gehry'ego jako niezwykle utalentowanego architekta, który balansuje na linii wyodrębniając architekturę ze sztuki i który nigdy nie pozwolił sobie na upadek. Jego architektura jest znana z wykorzystywania szorstkich, niedokończonych materiałach i zestawienia prostych, prawie prymitywnych form geometrycznych. "Uważam każdy budynek za rzeĄbę, obiekt przestrzenny, przestrzeń ze światłem i powietrzem w środku, odpowiedĄ na wyzwania kontekstu i zgodność czucia oraz ducha. Do tego obiektu, rzeĄby każdy użytkownik wnosi swój bagaż, swój program i wchodzi z nim w relację dla trafnego usytuowania w nim swych potrzeb. Jeśli nie jest w stanie poczuć się w nim, jak w domu - przegrałem. Gehry uważany jest za dekonstrukcjonistę.

Jury
W dzisiejszej atmosferze sprzyjającej raczej spoglądaniu w przeszłość niż ku przyszłości, gdzie retrospektywa dominuje nad zdolnością do podejmowania ryzyka, należy uhonorować architekturę Franka O. Gehry'ego. Jego twórczość, odświeżająco oryginalna i całkowicie amerykańska, wywodząca się z ducha południowokalifornijskiego populizmu, ma w sobie wyszukaną, wyrafinowaną i ryzykowną estetykę, która uwydatnia sztukę architektury. Jego realizacje, czasem kontrowersyjne, zawsze jednak frapujące, były często oceniane jako obrazoburcze i impertynenckie. Jury, przyznając tę nagrodę, pochwala jednak niespokojnego ducha, który sprawił, że budynki Gehry'ego są jedynym w swoim rodzaju wyrazem współczesnego społeczeństwa i jego ambiwalentnych wartości.
Architektura Gehry'ego odzwierciedla jego zrozumienie tych samych sił społecznych, które pobudzały do pracy wybitnych artystów na przestrzeni dziejów, a także wielu współczesnych, z którymi często współpracował. Gdyby porównywać projekty Gehry'ego z amerykańską muzyką, najbliższe byłyby jazzowi, z jego improwizacją i nie dającą się przewidzieć żywiołowością. Zawsze otwarty na eksperymenty, ma w sobie, podobnie jak niegdyś Picasso, tę pewność i dojrzałość, dzięki którym opiera się uzależnieniu od odbioru krytyki czy sukcesów. Jego budynki są nakładającymi się na siebie kolażami przestrzeni i materiału, które sprawiają, że użytkownicy mogą podziwiać zarówno teatr, jak i jego zaplecze.
Jakkolwiek nagroda przyznawana jest za osiągnięcia całego życia, jury ma nadzieję, że Frank Gehry odbierze ją jako zachętę do kontynuowania swego niezwykłego "dzieła w toku".

Frank Gehry
Mam obsesję architektury. Nieustannie próbuję odnaleĄć się jako architekt i wnosić najlepiej jak potrafię mój wkład do tego świata pełnego sprzeczności, kontrastów i nierówności, pasji i namiętności. W tym świecie nasze wartości i dążenia są stale kwestionowane. Naiwnością byłoby przekonanie, że istnieje jedna właściwa odpowiedĄ. Architektura jest małym fragmentem równania ludzkiego, ale ci z nas, którzy ją uprawiają, wierzą w jej potencjał dokonania zmian, rozjaśnienia i wzbogacenia ludzkich doświadczeń, przełamania barier niezrozumienia i stworzenia pięknego kontekstu dla dramatu życia. Architektura musi rozwiązywać złożone problemy. Musimy rozumieć i stosować technologię, musimy tworzyć budynki bezpieczne i trwałe, pełne poszanowania dla kontekstu i otoczenia, musimy stawić czoło tysięcznym problemom odpowiedzialności społecznej, a nawet podobać się klientowi.
I co wtedy? Chwila prawdy, kompozycja elementów, dobór form, skali, materiałów, koloru, są ostatecznie takie same, jak w twórczości malarza czy rzeĄbiarza. Architektura jest niewątpliwie sztuką, a architekci z pewnością uprawiają sztukę architektury.
Nasze problemy stają się coraz bardziej złożone w miarę upływu czasu. Mamy trudności ze sztuką budowy miast. Wynajdujemy różne drogi współpracy artystów z architektami, architektów z architektami, klientów z architektami. Marzymy o tym, aby każda cegła, każde okno, każda ściana, każda droga, każde drzewo były pieczołowicie umieszczone przez rzemieślnika, klienta, architekta i innych ludzi, tak aby tworzyły piękne miasta.
Dzisiaj, amerykańscy architekci pracują w Japonii, japońscy architekci w Ameryce, a my wszyscy pracujemy na całym świecie. Rozumiemy i szanujemy wzajemnie nasze wartości i kultury. Uznanie jury dla mojej pracy jest miłe, ale nie rodzi we mnie samozadowolenia. Wiem, że jurorzy mają oczekiwania - "nie spoczywaj na laurach, bierz się do pracy". Odbieram to jako wyzwanie: zrobić coś jeszcze lepszego niż dotychczas i przynieść zaszczyt tej nagrodzie. Tak właśnie zamierzam uczynić.

Najważniejsze realizacje
1. 1970 Hollywood Bowl, Hollywood, Kalifornia, USA
2. 1973 Santa Monica Place, Santa Monica, USA
3. 1974 Rouse Company Headquarters, Columbia, USA
4. 1977 Ruscha House, Palms, California, USA
5. 1979 Dom własny w Santa Monica, Kalifornia, USA
6. 1981 Wydział Prawa Uniwersytetu Loyola, Los Angeles,Kalifornia, USA
7. 1982 California Aerospace Museum, Los Angeles, Kalifornia, USA
8. 1985 Instytut Psychiatryczny Yale, New Haven, USA
9. 1986 Restauracja Fishdance, Kobe, Japonia
10. 1987 Muzeum Vitra Design, Weil-am-Rhein, Niemcy
11. 1988 Centrum Amerykańskie, Paryż, Francja
12. 1990 Muzeum Sztuki Uniwersytetu Minnesota, Minneapolis, USA
Zdjęcia realizacji od góry:

1.Norton Residence
Venice, USA

2.Francis Howard Goldwyn Regional Library
Hollywood, USA

3. California Aerospace Museum
Los Angeles, USA

Komentarze:
» Gehry to Goldberg
» Błąd redakcyjny
Dodaj komentarz do artykułu »

 Frei Otto - Nagroda Pritzkera 2015. Frei Otto, architekt i konstruktor zmarł 9 marca...
Nagroda Pritzkera 2014 - Shigeru Ban, architekt wrażliwy. Fot. Shigeru Ban, fot. Shigeru Ban Architects Jury...
Nagroda Pritzkera 2013 dla Toyo Ito. 71-letni Japończyk, odznaczony 17 marca 2013 najbardziej prestiżową...
Pritzker 2012 jedzie do Chin. Za architekturę bezkompromisową, odpowiedzialną i wyrastającą ze specyficznej...
Wrażliwy i asertywny - Pritzker 2011. Z jednej strony Souto de Moura odrzuca uległość...
SANAA - Pritzker 2010. Razem pracują od ponad 15 lat, konsekwentnie trzymając...
Jørn Utzon. Być jak Jørn Utzon Tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera...
Glenn Murcutt. Mistrz zwyczajności Glenn Murcutt jest pierwszym australijskim architektem,...
J. Herzog, P. de Meuron. "Budynek to budynek. Nie może być czytany jak...
Rem Koolhaas. Rem Koolhaas urodził się w 1946 roku. Zgodnie...
Sir Norman Foster. Norman Foster urodził się na przedmieściach Manchesteru w...
Renzo Piano. Jury doceniło humanistyczny charakter jego twórczości, która mistrzostwo...
Sverre Fehn. Sverre Fehn uważany jest za jednego z najwybitniejszych,...
Rafael Moneo. Rafael Moneo urodził się w Tudeli w Hiszpanii...
Tadao Ando. Tadao Ando urodził się w 1941 roku w...
Christian de Portzamparc. Christian de Portzamparc urodził się w 1944 roku...
Fumihiko Maki. Fumihiko Maki urodził się 6 września 1928 roku...
Alvaro Siza. Alvaro Joaqueim de Meio Siza Vieria urodził się...
Robert Venturi. Robert Venturi Robert Venturi urodził się w 1925 roku....
Aldo Rossi. Aldo Rossi Aldo Rossi (1931-1997) urodził się w Mediolanie...
Frank Gehry. Frank Gehry Frank Owen Gehry urodził się w Toronto...
Oscar Niemeyer. Oscar Niemeyer Oscar Niemeyer urodził się w 1907 roku...
Gordon Bunshaft. Gordon Bunshaft (1909-1990) jest identyfikowany z erą drapaczy...
Kenzo Tange. Kenzo Tange Kenzo Tange urodził się w 1913 roku...
Gottfried Boehm. Gottfried Böhm Gottfried Böhm urodził się w Offenbach...
Hans Hollein. Hans Hollein Hans Hollein urodził się w Wiedniu w...
Richard Meier. Richard Meier Richard Meier urodził się w 1934 roku....
Ieoh Ming Pei. Ieoh Ming Pei Ieoh Ming Pei urodził się w...
Kevin Roche. Kevin Roche Kevin Roche urodził się Dublinie w 1922...
James Stirling. James Stirling (1926-1994) urodził się w Glasgow. Dyplom...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt